Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Kruczkowski nie będzie patronem szkoły w Górce

Kruczkowski nie będzie patronem szkoły w Górce

Opublikowano:

Pisarz, publicysta i działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – Leon Kruczkowski nie będzie mógł być dalej patronem Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini-Górce.

Temat został poruszony podczas sesji Rady Miasta Trzebini w dniu 30 czerwca 2017 roku.

– Jak wygląda sprawa zmiany imion patronów szkół w naszej gminie? – zapytał radny Tadeusz Adamczak naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Trzebini – Pawła Korbiela, który nadzoruje proces dekomunizacji trzebińskich ulic.

– Z tego co się orientuję, aczkolwiek nie zajmuję się tym tematem, bo jest to rola zupełnie innego organu, to koniecznością będzie zmiana patrona Szkoły Podstawowej nr 4 w Trzebini-Górce, która nosi imię Leona Kruczkowskiego – wyjaśnił naczelnik Paweł Korbiel.

W tym przypadku sprawą zmiany obecnego patrona podstawówki w Górce nie będzie się zajmował trzebiński magistrat, ale gminna administracja szkolna, czyli Trzebińskie Centrum Administracyjne.

Przypomnijmy, że Leon Kruczkowski zasłynął nie tylko w Polsce, ale i na świecie jak autor sztuki teatralnej „Niemcy”. Dramat ten został przetłumaczony na kilkanaście języków i był grany w wielu teatrach na różnych kontynentach.  Literat był również bardzo aktywnym działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz wieloletnim posłem na Sejm PRL.

Dodajmy, że zgodnie z wytycznymi IPN Leon Kruczkowski nie będzie mógł być nie tylko patronem szkoły w Górce, ale i ulicy, która przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie trzebińskiej rafinerii na terenie Osiedla Trzebionka.

Konieczność zmiany nazewnictwa ulic, osiedli czy patronów różnych obiektów wynika z wejścia w życie w ubiegłym roku Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

(RS)

Na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 4 w Trzebini-Górce.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij