Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Edukacja i kultura > Magiczne kształty, fantastyczne formy

Magiczne kształty, fantastyczne formy

Opublikowano:

„Ogród z wyobraźni” to tytuł wystawy fotografii organicznej ponad dwudziestu autorów skupionych wokół Fotoklubu Trzebińska Kinematografia, którą 15 października 2015 roku otwarto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Babicach.

– Ta wystawa była już kilka razy prezentowana zarówno w naszym powiecie jak i w różnych miejscach w Polsce i zapewne jeszcze w niejednym miejscu zostanie pokazana. Wystawiane przez nas prace są efektem poszukiwań przez nas zwykłej zabawy z fotografią – mówił podczas wernisażu w babickiej książnicy jej inicjator i współautor Karol Mroziewski.

Fotografia organiczna powstaje bez aparatu fotograficznego. Do jej powstania jest potrzebny papier fotograficzny i materiał organiczny, który służy do komponowania obrazu – np. liście, kwiaty, nasiona, elementy warzyw czy zwykłe pozostałości z posiłku. Ułożoną na papierze fotograficznym kompozycję zwilża się wodą, przykłada szybą i odkłada na dwa, trzy, a nawet kilka dni lub dłużej. Po wyjęcie spod szyby papieru skanujemy powstały obraz i zdjęcie gotowe. Mimo zastosowania prostej, wręcz prymitywnej technologii powstałe w ten sposób prace cechują niespotykane barwy, kształty i formy. Wykonane zdjęcia ostatecznie bardziej zaś przypominają bajkowe obrazy niż tradycyjne fotografie, jakie powstają przy użyciu aparatu fotograficznego. Od kilku lat propagatorem tego typu fotografii jest trzebiński fotografik Karol Mroziewski, który w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini prowadzi zajęcia fotograficzne w ramach Fotoklubu Trzebińska Kinematografia.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Babicach zaprezentowano w sumie około 40 fotografii organicznych, których autorami są: Hania Pietrzyk, Marysia Pietrzyk, Renata Pietrzyk, Krzysztof Pietrzyk, Zuza Ptak, Marcin Ptak, Grażyna Derda, Weronika Głowacz, Kinga Golenia, Agnieszka Lepka, Aneta Solińska, Ewa Stec, Anna Rybak, Agnieszka Zając, Michał Głowacz, Amadeusz Gumula, Adrian Kłeczek, Sebastian Kłeczek, Tomasz Mentel, Rafał Sikora, Staszek Stachowski, ks. Rafał Wierzbiak oraz wspomniany wcześniej Karol Mroziewski.

Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada 2015 roku. Jej organizatorami są: Gminna Biblioteka Publiczna w Babicach, Galeria Stara Gmina, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, Fotoklub Trzebińska Kinematografia oraz Pracownia Fotograficzna Karola Mroziewskiego.

Tekst i zdjęcie: Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij