Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Edukacja i kultura > O naszych dworach, pałacach, folwarkach…

O naszych dworach, pałacach, folwarkach…

Opublikowano:
Tagi: historia, tck, zabytki,

Bardzo liczne grono miłośników lokalnej historii przybyło 23 lutego 2016 roku do Dworu Zieleniewskich w Trzebini na promocję książki Bogusława Krasnowolskiego pod tytułem „Pałace, dwory i folwarki powiatu chrzanowskiego”.


Bogusław Krasnowolski jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz wykładowcą historii i teorii konserwacji zabytków w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z racji długotrwałej współpracy z Muzeum w Chrzanowie historia naszego regionu oraz lokalnych zabytków stała mu się szczególnie bliska, co zaowocowało książkową publikacją o lokalnych pałacach, dworach i folwarkach.

Starannie przygotowana książka liczy 220 stron, a oprócz ciekawych opisów historycznych zawiera między innymi liczne zdjęcia archiwalne i współczesne, rysunki, szkice oraz plany omawianych zabytków jak i całych miejscowości. Publikacja posiada ponadto spis nazw geograficznych, spisy osób i ilustracji oraz wykaz źródeł i bibliografię. Jest to pozycja godna polecenia wszystkim osobom zafascynowanym regionalizmem. Zainteresowani mogą ją nabyć w Muzeum w Chrzanowie.

– Dokumentowanie kultury dworskiej w dzisiejszej Polsce jest zadaniem szczególnie ważnym. Jest to swoiste epitafium dla budowniczych tych obiektów, bo czas Polski Ludowej przyczynił się w wielu miejscach do dewastacji a nawet całkowitego zniszczenia pałaców czy dworów. Na szczęcie Trzebinia była wyjątkiem od tej reguły – zaznaczył na wstępie swojego wykładu Bogusław Krasnowolski, autor „Pałaców, dworów i folwarków powiatu chrzanowskiego.

Wykład a raczej barwna opowieść profesora Bogusława Krasnowolskiego o pięknych zabytkach ziemi chrzanowskiej, naszpikowana ciekawostkami z życia ich właścicieli i elementami humoru, została nagrodzona gromkimi brawami miłośników lokalnej historii.

Spotkanie promocyjne w Dworze Zieleniewskich zostało zorganizowane przez Trzebińskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij