Rozmowa z Tadeuszem Adamczakiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia, inicjatorem napisania książki pt. „Solidarność w Trzebini. Powstanie i działalność”.
– Jak narodził się pomysł na książkę poświęconą trzebińskiej „Solidarności”?
– Idea powstania takiej publikacji książkowej zrodziła się w 2015 roku podczas spotkania działaczy związkowych z trzebińską młodzieżą w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini z okazji 35-lecia „Solidarności”. Uczestniczący w tym spotkaniu młodzi ludzie wykazali się sporym zainteresowaniem tą dziedziną naszej lokalnej historii. Pomyślałem wtedy, że dobrym pomysłem byłoby utrwalenie historii trzebińskiej „Solidarności” w formie książki, z której każdy zainteresowany mógłby skorzystać. Pomysłem tym podzieliłem się z działaczami związkowymi oraz pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini. Wspólnie ustaliliśmy, że podejmiemy się wyzwania, jakim będzie napisanie takiej książki.
– Jak długo trwało przygotowanie książki i kto zaangażował się w jej przygotowanie?
– Przygotowanie publikacji trwało ponad dwa lata. Nad opracowaniem całości pracował zespół, w którego skład weszli: dr Jolanta Piskorz – redaktor naczelna publikacji i pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini; Barbara Sokołowska Kurek – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini; Andrzej Kostka – pasjonat lokalnej historii i ja. Nie byłoby jednak tej książki, gdyby nie wsparcie i pomoc ze strony trzebińskich działaczy „Solidarności”, którzy podzielili się z nami wspomnieniami i podsiadanymi materiałami historycznymi. Pomocą służyły nam również regionalne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i w Katowicach oraz Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Krakowie i Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.
– Jakie konkretne tematy zostały poruszone w publikacji?
– Na początku opisujemy powstanie „Solidarności” w Trzebini. Wiele miejsca poświęcamy komórkom związku w trzebińskich zakładach pracy, zarówno tych, które już nie istnieją, jak i w tych funkcjonujących do dzisiaj. Jest rozdział poświęcony okresowi stanu wojennego oraz związanymi z nim represjami wobec działaczy związkowych. Publikujemy informacje na temat tego, co o trzebińskiej „Solidarności” znajdowało się w aktach Służby Bezpieczeństwa. Są również rozdziały opisujące trzebińską „Solidarność” po roku 1989 i obecnie.
– Jaki nakład ma książka, ile ma stron i skąd mieliście fundusze na jej przygotowanie i wydanie?
– Książka ma 264 strony, a jej nakład liczy 500 sztuk. Początkowo myśleliśmy o nakładzie wynoszącym 2000 egzemplarzy, potem o połowę mniejszym, ale przerastało to nasze możliwości finansowe. Przygotowanie i wydanie publikacji zostało wsparte finansowo przez Gminę Trzebinia, Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Krakowie, Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Orlen Południe S.A. (Rafineria Trzebinia), Komisję Oddziałową Elektrowni Siersza przy MKZ NSZZ „Solidarność” Tauron Wytwarzanie S.A. oraz spółki: Górkę Cement i Veolię Południe.
– W jaki sposób zainteresowane osoby będą mogły zdobyć książkę?
Będzie można ją nabyć w cenie 20 złotych już podczas spotkania promocyjnego, a później w czasie dyżurów Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia w siedzibie organizacji pozarządowych przy ulicy Rynek 18 w Trzebini, które odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca od godziny 17.00. Ponadto po spotkaniu promocyjnym książka zostanie przekazana do trzebińskich szkół oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł ją wypożyczyć.
– A kiedy odbędzie się uroczysta promocja książki?
– Promocja książki będzie miała miejsce w czwartek 7 września 2017 roku o godzinie 17.00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini. Rozpoczniemy mini koncertem fortepianowym w wykonaniu Aleksandry Dąbek, uczestniczki konkursu chopinowskiego z 2015 roku. Potem zaprezentujemy podstawowe informacje o książce, a jej recenzję przedstawi zebranym dr Wojciech Dadak, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będzie również okazja do dyskusji, a na koniec zaplanowaliśmy koncert pieśni solidarnościowych w interpretacji Janusza Saługi oraz wykonanie wspólnego zdjęcia. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy serdecznie.
Rozmawiał: Robert Siwek
Na zdjęciu Tadeusz Adamczak z egzemplarzem książki pt. „Solidarność w Trzebini. Powstanie i działalność”. Fot.: Robert Siwek © 2017