Poniedziałek, 02 grudnia 2024 | Balbiny, Pauliny
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Spisali historię trzebińskiej Solidarności

Spisali historię trzebińskiej Solidarności

Opublikowano:

Rozmowa z Tadeuszem Adamczakiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia, inicjatorem napisania książki pt. „Solidarność w Trzebini. Powstanie i działalność”.


– Jak narodził się pomysł na książkę poświęconą trzebińskiej „Solidarności”?

– Idea powstania takiej publikacji książkowej zrodziła się w 2015 roku podczas spotkania działaczy związkowych z trzebińską młodzieżą w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini z okazji 35-lecia „Solidarności”. Uczestniczący w tym spotkaniu młodzi ludzie wykazali się sporym zainteresowaniem tą dziedziną naszej lokalnej historii. Pomyślałem wtedy, że dobrym pomysłem byłoby utrwalenie historii trzebińskiej „Solidarności” w formie książki, z której każdy zainteresowany mógłby skorzystać. Pomysłem tym podzieliłem się z działaczami związkowymi oraz pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini. Wspólnie ustaliliśmy, że podejmiemy się wyzwania, jakim będzie napisanie takiej książki.

– Jak długo trwało przygotowanie książki i kto zaangażował się w jej przygotowanie?

– Przygotowanie publikacji trwało ponad dwa lata. Nad opracowaniem całości pracował zespół, w którego skład weszli: dr Jolanta Piskorz – redaktor naczelna publikacji i pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini; Barbara Sokołowska Kurek – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini; Andrzej Kostka – pasjonat lokalnej historii i ja. Nie byłoby jednak tej książki, gdyby nie wsparcie i pomoc ze strony trzebińskich działaczy „Solidarności”, którzy podzielili się z nami wspomnieniami i podsiadanymi materiałami historycznymi. Pomocą służyły nam również regionalne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i w Katowicach oraz Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Krakowie i Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.

– Jakie konkretne tematy zostały poruszone w publikacji?

– Na początku opisujemy powstanie „Solidarności” w Trzebini. Wiele miejsca poświęcamy komórkom związku w trzebińskich zakładach pracy, zarówno tych, które już nie istnieją, jak i w tych funkcjonujących do dzisiaj. Jest rozdział poświęcony okresowi stanu wojennego oraz związanymi z nim represjami wobec działaczy związkowych. Publikujemy informacje na temat tego, co o trzebińskiej „Solidarności” znajdowało się w aktach Służby Bezpieczeństwa. Są również rozdziały opisujące trzebińską „Solidarność” po roku 1989 i obecnie.

– Jaki nakład ma książka, ile ma stron i skąd mieliście fundusze na jej przygotowanie i wydanie?

– Książka ma 264 strony, a jej nakład liczy 500 sztuk. Początkowo myśleliśmy o nakładzie wynoszącym 2000 egzemplarzy, potem o połowę mniejszym, ale przerastało to nasze możliwości finansowe. Przygotowanie i wydanie publikacji zostało wsparte finansowo przez Gminę Trzebinia, Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Krakowie, Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” Orlen Południe S.A. (Rafineria Trzebinia), Komisję Oddziałową Elektrowni Siersza przy MKZ NSZZ „Solidarność” Tauron Wytwarzanie S.A. oraz spółki: Górkę Cement i Veolię Południe.

– W jaki sposób zainteresowane osoby będą mogły zdobyć książkę?

Będzie można ją nabyć w cenie 20 złotych już podczas spotkania promocyjnego, a później w czasie dyżurów Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia w siedzibie organizacji pozarządowych przy ulicy Rynek 18 w Trzebini, które odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca od godziny 17.00. Ponadto po spotkaniu promocyjnym książka zostanie przekazana do trzebińskich szkół oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Trzebini, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł ją wypożyczyć.

– A kiedy odbędzie się uroczysta promocja książki?

– Promocja książki będzie miała miejsce w czwartek 7 września 2017 roku o godzinie 17.00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini. Rozpoczniemy mini koncertem fortepianowym w wykonaniu Aleksandry Dąbek, uczestniczki konkursu chopinowskiego z 2015 roku. Potem zaprezentujemy podstawowe informacje o książce, a jej recenzję przedstawi zebranym dr Wojciech Dadak, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Będzie również okazja do dyskusji, a na koniec zaplanowaliśmy koncert pieśni solidarnościowych w interpretacji Janusza Saługi oraz wykonanie wspólnego zdjęcia. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy serdecznie.

Rozmawiał: Robert Siwek

Na zdjęciu Tadeusz Adamczak z egzemplarzem książki pt. „Solidarność w Trzebini. Powstanie i działalność”. Fot.: Robert Siwek © 2017

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij