Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Edukacja i kultura > W Płokach pamiętają o miejscowym bohaterze

W Płokach pamiętają o miejscowym bohaterze

Opublikowano:

Z inicjatywy Koła Historycznego z Płok na starym cmentarzu parafialnym położonym przy miejscowym Sanktuarium Maryjnym odrestaurowano grób starszego majstra wojskowego  – Ignacego Kasprzyka, który zginął śmiercią lotnika na kilka tygodni przed wybuchem II Wojny Światowej.

Ignacy Kasprzyk urodził się w Płokach 3 grudnia 1909 roku. Jako starszy majster wojskowy uczestniczył w pracach nad prototypem samolotu wojskowego PZL 37 ŁOŚ, którego nasza armia pilnie potrzebowała do obrony polskiego nieba przed nieuchronnie zbliżającą się II Wojną Światową. 20 czerwca 1938 roku podczas oblatywania prototypu wspomnianego samolotu dochodzi do katastrofy lotniczej. Ignacy Kasprzyk ginie tragicznie wraz dwoma pozostałymi członkami załogi i zostaje następnie pochowany w swojej rodzinnej wsi  – w Płokach.

By zachować wśród lokalnej społeczności pamięć o Ignacym Kasprzyku Koło Historyczne w Płokach postanowiło odrestaurować jego niszczejący pod naporem czasu grób oraz zamontować na nim tablicę z informacją o starszym majstrze wojskowym z Płok. Pomysł udało się zrealizować. A ogromna w tym zasługa ludzi dobrej woli, którzy okazali swoje zaangażowanie i wsparcie we wcieleniu w życie tego pomysłu. W tym miejscu trzeba wymienić Fundację Memoria Potockich z Płok, Zakład Kam-Bull Krystiana Bogackiego z Psar, Centrum Ogrodnicze Ogrodomania z Trzebini oraz Tomasza Piszczka  – radnego z Psar, który udostępnił inicjatorom przedsięwzięcia cenne materiały historyczne.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odrestaurowanego grobu Ignacego Kasprzyka odbyło się w samo południe w niedzielę 19 czerwca 2016 roku z udziałem kilkudziesięciu mieszkańców Płok i zaproszonych gości. Aktu odsłonięcia dokonali: Dariusz Tomsia – prezes Fundacji Memoria Potockich oraz Beata Trębecka  – wiceprezes wymienionej fundacji. Grób poświęcił ks. Piotr Miszczyk – kustosz Sanktuarium Maryjnego w Płokach oraz proboszcz miejscowej Parafii pw. Narodzenia NMP. Wcześniej w intencji Ignacego Kasprzyka odbyła się msza święta w płockim Sanktuarium sprawowana przez wspomnianego już wcześniej ks. Piotra Miszczyka oraz ks. Piotra Iwanka.

Ignacy Kasprzyk to nasz lokalny, płocki bohater. Powinniśmy wspólnie pielęgnować i upowszechniać pamięć o takich postaciach wśród lokalnej społeczności, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży, by młode pokolenie poznało miejscową historię i by mogło być z niej dumne  – mówi Beata Grylowska, założycielka Koła Historycznego w Płokach, a na co dzień kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w tej miejscowości, który działa w strukturach Trzebińskiego Centrum Kultury.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij