Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w Gminie Trzebinia okazał się pomysł Zespołu Szkół z Osiedla Widokowego.
Dzięki zdobytym funduszom szkoła zrealizuje w II półroczu program edukacji ekologicznej. W projekt zostaną włączeni uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum, łącznie około 800 osób.
Zwycięski projekt pod nazwą „Dbam o moje środowisko” zainaugurowany zostanie jeszcze w czerwcu „Festiwalem smaków”, w ramach którego uczniowie w praktyczny sposób przekonają się o wyższości zdrowej żywności nad tą przetworzoną.
Natomiast od września uczniowie włączeni zostaną w prace nad zagospodarowaniem terenu przyszkolnego – to właśnie tam aż do listopada będą się odbywały lekcje przyrodnicze, takie jak sadzenie roślin, warsztaty o owadach pożytecznych, wykonanie karmników dla ptaków. Lekcjom w terenie towarzyszyć będą warsztaty praktyczne, wśród których zaplanowano m.in. wystawienie przedstawienia przyrodniczego, przeprowadzenie doświadczeń o procesie rozkładu odpadu oraz zanieczyszczeniu powietrza. Do udziału w ekologicznych lekcjach zaproszone zostaną również trzebińskie przedszkola.
— Na terenie naszej gminy rozwinęły się liczne gałęzie przemysłu, takie jak cementowy, energetyczny, petrochemiczny. Będąc w pełni świadomymi znaczenia przemysłu dla naszego regionu, tym wyraźniej dostrzegamy potrzebę społecznej edukacji w obszarze ochrony środowiska. Wierzymy, że nasz projekt przyczyni się do wykształcenia zarówno u uczniów jak i społeczności lokalnej postawy opartej na szacunku do przyrody oraz uświadomienia potrzeby minimalizowania naszego wpływu na otoczenie — powiedziała Izabela Bąk, koordynatorka zwycięskiego projektu.
— Osiedle Widokowe w Trzebini, na którym znajduje się Zespół Szkół, tegoroczny laureat Programu Grantowego ENERIS, zamieszkuje prawie 3 tysiące mieszkańców. To ogromna grupa, do której mamy szansę dotrzeć z ekologicznym przekazem. Co ważne, głównymi odbiorcami projektu będą dzieci i młodzież, a to właśnie oni są doskonałymi przekaźnikami ekologicznych postaw w swoich domach — powiedział Michał Bogacki, członek zarządu ZGOK w Balinie, fundatora grantu.
Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach.
W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ochrony środowiska ENERIS. Z ramienia Gminy Trzebinia w obradach jury uczestniczył Przemysław Deda, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie.
(RS)
Fot.: Eneris Surowce.