Piątek, 01 marca 2024 | Antoniego, Radosława
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Edward Jaworski patronem ronda

Edward Jaworski patronem ronda

Opublikowano:

Zaniedbane w ostatnich miesiącach, porastające chwastami rondo u zbiegu ulic: Kościuszki, Pułaskiego i Ochronkowej w Trzebini będzie miało swojego patrona.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Trzebini wspomniane rondo będzie nosiło nazwę: „Rondo podpułkownika pilota Edwarda Jaworskiego”.

Nadanie nazwy rondu nastąpiło na wniosek mieszkańców Osiedla Salwator, na którym jest ono położone. Uchwały popierające inicjatywę podjęte zostały ponadto przez Radę Osiedla Salwator oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”.

Przed podjęciem przez Radę Miasta Trzebini uchwały o nadaniu nazwy rondu na stronie internetowej Gminy Trzebinia przeprowadzono sondaż na ten temat. Wzięło w nim udział 746 osób, z których aż 570 opowiedziało się za nadaniem zaproponowanej nazwy.

Przypomnijmy, że Edward Jaworski urodził w Trzebini w 1920 roku. Od najmłodszych lat pasjonowało go lotnictwo. To sprawiło, że w 1938 roku ukończył kurs pilotów szybowcowych, a na początku 1939 roku trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, gdzie zastała go II wojna światowa. Po przedostaniu się do Anglii służył między innymi w 605 Dywizjonie Myśliwskim RAF. Odbył 300 lotów bojowych oraz pełnił funkcję dowódcy eskadr i oficera operacyjnego. W 1947 roku powrócił do Polski, gdzie spotykał się z szykanami ze strony aparatu władzy. Dziesięć lat później zamieszkał w Zielonej Górze i rozpoczął pracę na stanowisku pilota w lotnictwie sanitarnym. W uznaniu licznych zasług 7 listopada 1997 roku Rada Miasta Trzebini nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebini.

Podpułkownik pilot Edward Jaworski zmarł 26 września 2012 roku.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij