Rada Osiedla Piaski wystąpiła do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przyśpieszenie budowy ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej – ulicy Kościuszki w Trzebini z ulicą Harcerską oraz łącznikiem prowadzącym na tereny po byłych Zakładach Metalurgicznych Trzebinia.
– Od wielu lat kierowcy borykają się z ogromnym problemem swobodnego włączenia się do ruchu w rejonie skrzyżowania wspomnianych ulic. Również piesi zmuszeni są na długotrwałe oczekiwanie, by móc bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy – mówi w imieniu Rady Osiedla Piaski jej przewodniczący Wojciech Hajduk.
– Skoncentrowanie wokół skrzyżowania wielu obiektów użyteczności publicznej, w tym między innymi: kina, restauracji, supermarketu, ośrodka zdrowia czy Domu Harcerza od dawna przemawia za rozważeniem budowy ronda w tym miejscu. Dostęp do wspomnianych placówek powinien być bezpieczny, tym bardziej, że z wielu z nich korzystają nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież – dodaje Wojciech Hajduk.
Oprócz wspomnianych argumentów w piśmie skierowanym do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreślono, że kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za przyśpieszeniem inwestycji jest rozpoczęta niedawno budowa pawilonu usługowo-handlowego w rejonie skrzyżowania ulicy Kościuszki w Trzebini z łącznikiem prowadzącym na tereny po byłych Zakładach Metalurgicznych Trzebinia, co dodatkowo – po rozpoczęciu funkcjonowania galerii handlowej – spotęguje ruch samochodowy i pieszy w tym rejonie.
Według Rady Osiedla Piaski zbudowanie ronda na wspomnianym skrzyżowaniu w znaczny sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie, w której zarządzie znajduje się droga krajowa nr 79 (ulica Kościuszki w Trzebini) inwestycji w tym miejscu nie mówi nie.
– W odpowiedzi na pismo dotyczące budowy ronda w ciągu drogi krajowej nr 79 na skrzyżowaniu ulic: Kościuszki i Harcerskiej w Trzebini informuję, że zadanie związane z przebudową przedmiotowego skrzyżowania znajduje się na liście zadań rezerwowych w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na rok 2017. Tutejszy oddział przygotował stosowny program inwestycyjny z planowaną realizacją na lata 2017-2018 w systemie „zaprojektuj i buduj”. Rozpoczęcie procedury przetargowej na realizację zadania będzie możliwe po przyznaniu na nie środków finansowych z budżetu centralnego – poinformowała Agnieszka Wachowska, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
(RS)
Na zdjęciu fragment skrzyżowania ulicy Kościuszki z ulicą Harcerską i łącznikiem prowadzącym na tereny po byłych Zakładach Metalurgicznych Trzebinia. Fot.: Robert Siwek © 2017.