Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Można już jeździć obwodnicą Czyżówki

Można już jeździć obwodnicą Czyżówki

Opublikowano:

Kierowcy udający się w kierunku Bukowna i z powrotem nie muszą już jeździć krętą i wąską drogą przez centrum Czyżówki. Od kilku dni mogą już korzystać z obwodnicy tej miejscowości.

Oddana do użytku zmotoryzowanych obwodnica ma ponad 1115 metrów długości. Zakres robót budowlanych związanych z realizacją tej inwestycji objął między innymi: budowę przepustu nad potokiem Kozi Bród, budowę odwodnienia w postaci rowów i studni chłonnych, wykonanie wykopów i nasypów, przebudowę skrzyżowań nowej drogi z drogą powiatową Bukowno – Czyżówka – Płoki – Lgota i drogą powiatową Piła Myślachowicka – Czyżówka, wykonanie konstrukcji drogi i nawierzchni, zabudowę barier drogowych i wykonanie oznakowania.

Realizacją zadania na zlecenie Gminy Trzebinia zajmowała się wyłoniona w postępowaniu przetargowym spółka Berger Bau Polska z Wrocławia. Koszt inwestycji to 2.049.519 złotych. Przy czym Gmina Trzebinia wystarała się o dofinansowanie połowy kosztów tego przedsięwzięcia z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019. Ponadto Powiat Chrzanowski zobowiązał się dofinansować zadanie w wysokości do 51 procent kosztów udziału własnego gminy.

O budowę obwodnicy od kilku lat mocno zabiegała Halina Henc, obecna sołtyska Czyżówki.

Dzięki obwodnicy ograniczony zostanie ruch tranzytowy przez centrum sołectwa, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych, którzy z powodu braku chodników poruszają się przebiegającą przez centrum Czyżówki drogą.

Ponadto wyeliminowanie z centrum wsi ruchu ciężkich samochodów sprawi, że nie będą również cierpiały ściany domów, które mieszkańcy Czyżówki w przeszłości pobudowali w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, a które nierzadko pękały na skutek wstrząsów powodowanych ciężkie pojazdy.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij