środa, 29 listopadaa 2023 | Błażeja, Saturnina
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Nowa kopalnia coraz dalej

Nowa kopalnia coraz dalej

Opublikowano:

Po raz kolejny Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydłużył postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia pod nazwą „Budowa Zakładu Górniczego KWK Mariola 1 i eksploatacja węgla kamiennego ze złoża „Siersza 2”.


Tym razem procedura została wydłużona do 30 czerwca 2016 roku. Nie oznacza to jednak, że w tym terminie decyzja zostanie wydana. Skomplikowany charakter sprawy, a przede wszystkim coraz liczniejsze protesty mieszkańców Jaworzna i Trzebini przeciwko planom eksploatacji węgla kamiennego ze złoża „Siersza 2” sprawiają, że procedura wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia może się jeszcze bardziej wydłużyć.

W związku z wydłużeniem procedury środowiskowej osoby będące właścicielami bądź użytkownikami nieruchomości w obszarze górniczym „Siersza 2” (obejmującym w naszej gminie tereny należące do osiedli: Siersza, Gaj i Energetyków), jako strony wspomnianej procedury mogą do 30 czerwca 2016 roku wnosić swoje uwagi i zastrzeżenia do prowadzonej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach sprawy.

Z naszych informacji wynika, że już setki mieszkańców zachodniej części Trzebini tak właśnie uczyniło. Ludzie obawiają się o swoje nieruchomości i są mocno zaniepokojeni planami eksploatacji złoża węglowego systemem komorowo-filarowym (bez zastosowania podsadzki hydraulicznej do wypełnienia pustek po wybranym węglu).

By uświadomić mieszkańcom Trzebini potencjalne zagrożenia dla środowiska związane z planowaną budową nowej kopalni węgla kamiennego na pograniczu Sierszy i Ciężkowic członkowie Stowarzyszenia Razem w Przyszłość zorganizowali już trzy spotkania informacyjne w tej sprawie. Dwa w Sierszy i jedno w Gaju. Działania te są ponadto wspierane przez Radę Osiedla Siersza, Radę Osiedla Gaj i Radę Osiedla Energetyków.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij