Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Wojciech Hajduk z sygnalizacji nie rezygnuje

Wojciech Hajduk z sygnalizacji nie rezygnuje

Opublikowano:

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie widzi potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie posesji nr 26 przy ulicy Krakowskiej w Trzebini, o co do administratora drogi wystąpił Wojciech Hajduk, trzebiński radny i przewodniczący Rady Osiedla Piaski.

Przebiegająca przez Trzebinię droga krajowa nr 79, w ciągu której znajduje się ulica Krakowska w Trzebini, z roku na rok jest coraz bardziej obciążona ruchem tranzytowym i co za tym idzie coraz bardziej niebezpieczna dla uczestników ruchu, w tym pieszych. Z danych policyjnych wynika, że w okresie od 1 stycznia do 14 kwietnia 2016 roku na odcinku ulicy Krakowskiej od Ronda Solidarności do granicy z Sołectwem Młoszowa doszło do trzech potrąceń pieszych przez samochody, w tym jednego ze skutkiem śmiertelnym.

Mając to na uwadze, a jednocześnie wychodząc naprzeciw głosom płynącym od okolicznych mieszkańców, w drugiej połowie kwietnia bieżącego roku Wojciech Hajduk wystąpił do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o montaż sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie posesji nr 26 przy ulicy Krakowskiej w Trzebini w miejsce dotychczasowego sygnalizatora z pulsującym żółtym światłem.

– Ruchliwa ulica Krakowska w Trzebini (droga krajowa nr 79) przecina Osiedle Piaski z Osiedlem Krakowska i Osiedlem ZWM, gdzie znajduje się Zespół Szkół, do którego uczęszczają dzieci oraz młodzież z trzebińskich Piasków. Aby dotrzeć do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne uczniowie z Piasków każdego dnia muszą przekraczać ruchliwą ulicę Krakowską i są zmuszeni do oczekiwania na przejściu dla pieszych na dobrą wolę kierowców, którzy zechcą się zatrzymać i przepuścić ich na drugą stronę – argumentował w swoim wniosku Wojciech Hajduk.

Inaczej na pomysł montażu sygnalizacji świetlnej w rejonie posesji nr 26 przy ulicy Krakowskiej w Trzebini patrzą jednak drogowi urzędnicy z Krakowa.

– Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie informuje, że została przeprowadzona ocena potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej.

W wyniku zastosowania kryterium punktowego określonego w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 poz. 2181 z późn. zm.), suma punktów z kryteriów cząstkowych wynosi 5.

W myśl zapisów wymienionego rozporządzenia, wartość sumy mniejszej niż 50 uzasadnia stwierdzenie, że analizowane w kryterium czynniki nie wskazują potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej – pisze w odpowiedzi na wniosek trzebińskiego radnego Andrzej Kollbek, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Niezadowolony z uzyskanej odpowiedzi Wojciech Hajduk wniósł do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wniosek o jej uzupełnienie, prosząc m. in. o konkretne dane liczbowe dotyczące obciążenia ruchem samochodowym i pieszym ulicy Krakowskiej w Trzebini, podanie terminu, kiedy przeprowadzona została ocena potrzeby zastosowania sygnalizacji świetlnej oraz o informację czy przy rozpatrywaniu jego wniosku brano pod uwagę liczbę wypadków z udziałem pieszych na wspomnianej ulicy i za jaki okres.

– Nie zamierzam łatwo rezygnować z walki o sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych w rejonie posesji nr 26 przy ulicy Krakowskiej w Trzebini. Wszak chodzi tutaj o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, a w szczególności o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – podkreśla Wojciech Hajduk.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij