Czwartek, 28 marca 2024 | Anieli, Renaty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Interwencje i listy > Senator pisze do burmistrza i prosi o wyjaśnienia

Senator pisze do burmistrza i prosi o wyjaśnienia

Opublikowano:

Mieszkańcy Sierszy i okolic obawiają się, że ewentualne poszerzenie obszaru eksploatacji piasku w rejonie ich osiedla może doprowadzić do degradacji pobliskiego ujęcia wody „Lech”. Ich obawy podziela senator Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Pająk, który skierował w tej sprawie oficjalne pismo do burmistrza Trzebini – Adama Adamczyka.

Z uwagi na wagę problemu dla lokalnej społeczności poniżej publikujemy w całości list parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości, który został udostępniony naszej redakcji do publikacji przez Leszka Parchańskiego – dyrektora Biura Senatorskiego Senatora Andrzeja Pająka w Suchej Beskidzkiej.

 

 

Pan Burmistrz
Miasta i Gminy Trzebinia
Adam Adamczyk

W związku z interwencją w moim biurze senatorskim mieszkańców miasta i gminy Trzebinia, w sprawie planowanego poszerzenia eksploatacji piasku w rejonie Siersza Misiury i związanym z tym zagrożeniem dla ujęcia wody pitnej „Lech”, zwracam się do Pana Burmistrza o szczegółowe przedstawienie mi sytuacji w niniejszej sprawie.

Z przekazanych mi informacji wynika, że w odniesieniu do ujęcia wody „Lech” poziom zwierciadła wód podziemnych połączonych pięter wodonośnych plejstocenu i karbonu stanowiących podstawę ujęcia znajduje się już na głębokości ok. 30 m od powierzchni gruntu. Zasilanie poziomu plejstocenu odbywa się tu bezpośrednio poprzez przenikanie wód atmosferycznych przez przepuszczalne czwartorzędowe piaski i żwiry, które stanowią naturalny filtr wysokiej klasy. Naruszenie filtra oraz naturalnego przepływu wód podziemnych, który odbywa się z kierunków północno-wschodniego, wschodniego i południowo-wschodniego, poprzez wydobycie piasku i wytworzenia leja depresyjnego w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody „Lech”, z dużym prawdopodobieństwem spowoduje jego zanieczyszczenie i zanik wody.

Do chwili obecnej obszar ujęcia wody „Lech” uchronił się i nadal chroni przed osuszeniem i zanieczyszczeniem spowodowanym eksploatacją, a następnie zamknięciem Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” i Zakładu Górniczego „Trzebionka”, głównie wskutek występowania w podłożu izolujących utworów mioceńskich, uskoku Granicznego oraz uskoków Sierszańskich.

Ujęcie wody „Lech” stanowi największe źródło wody pitnej w całym powiecie chrzanowskim i dostarcza wodę I klasy jakości bez potrzeby jej uzdatniania mieszkańcom gminy Trzebinia i zakładom usługowo–przemysłowym. Jak podają statystyki Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie z 2014 r., pobór z ujęcia „Lech” wyniósł 1 779 971 m3/rok (4876 m3/dobę), co stanowi pokrycie zapotrzebowania gminy Trzebina w około 70 %, zarówno dla mieszkańców jak i przemysłu. Tymczasem w najbliższym czasie tak cenne źródło zaopatrzenia w wodę dla całej gminy Trzebina może ulec zniszczeniu na wskutek planowanego poszerzenia eksploatacji piasku przez firmę DB Schenker aż w bezpośrednie sąsiedztwo ujęcia „Lech” i osiedli mieszkaniowych.

Planowana inwestycja oznaczać ma także wycinkę 54 ha lasów na nowych terenach i niemal drugą taką ilość młodego lasu do wycięcia na terenach zrekultywowanych pod koniec ubiegłego wieku oraz początkiem bieżącego. Zgoda samorządu Trzebinia na poszerzenie obszaru wydobycia piasku może spowodować znaczny wzrost cen wody uzdatnianej i zupełne wyschnięcie źródła wody najwyższej jakości. Mieszkańców omawianych terenów ten problem dotykał już przy okazji likwidacji ujęcia wody „Włodzimier” w Zakładzie Górniczym „Trzebionka” oraz ujęcia „Józef” przy Kopalni „Matylda”, stąd ich uzasadnione zaniepokojenie i wątpliwości.

W związku z przedstawionym problemem zapytuję Pana Burmistrza czy likwidacja ujęcia wody I klasy jakości „Lech” jest, czy może być opłacalna w myśl doraźnych korzyści obliczonych na kilkuletnie wpływy z podatku z eksploatacji piasku?

W moim przekonaniu władze gminy w trosce o mieszkańców powinny dbać i walczyć o utrzymanie dostaw wody z własnego ujęcia I klasy jakości wody, a nie zapewnienie tylko wody uzdatnianej do picia z ujęć zewnętrznych, na dodatek droższej. Zważywszy, że planowane zmiany mają charakter nieodwracalny, sprawa budzi także moje zaniepokojenie, zatem zwracam się szczegółowy opis działań samorządu Trzebini w niniejszej sprawie i przedstawienie analizy zarysowanej problematyki.

Z poważaniem
Andrzej Pająk
Senator RP

 

 

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij