W Domu Kultury w Myślachowicach trwają przygotowania do uruchomienia lokalnej izby tradycji. Będą w niej prezentowane eksponaty z przeszłości podarowane przez mieszkańców tej drugiej co do wielkości trzebińskiej wsi.
Kilka lat temu Dom Kultury w Myślachowicach pozyskał dotację z warszawskiej Fundacji Wspomagania Wsi na organizację trzech projektów zakładających organizację zajęć dla dzieci i integrację lokalnej społeczności.
W ramach jednego z tych projektów pod nazwą „Pokaż co masz na strychu?” pracownicy Domu Kultury zwrócili do mieszkańców Myślachowic z prośbą o przekazanie zalegających w ich domach różnych staroci.
– Odzew ze strony mieszkańców Myślachowic przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy około 150 różnych eksponatów obrazujących życie myślachowiczan sprzed lat – mówi Małgorzata Kawala Wojtkowska, kierowniczka Domu Kultury w Myślachowicach, działającego w strukturze Trzebińskiego Centrum Kultury.
Wśród licznych pamiątek z przeszłości, które trafiły do myślachowickiego Domu Kultury znalazły się między innymi: żelazka, lokówki, lampki górnicze, zegary, prawidła do butów, hełm, maszyna do szycia, tarka do prania, szatkownica do kapusty, narty i cepy.
Korzystając z pozyskanej dotacji z Fundacji Wspomagania Wsi w ramach wakacyjnych zajęć dzieci uczęszczające do Domu Kultury pod czujnym okiem instruktorów przeprowadziły renowację zebranych eksponatów, które następnie zostały zaprezentowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Myślachowicach oraz podczas Dożynek Powiatowych w Trzebini.
– Obie wystawy obejrzało sporo ludzi i zostały one bardzo pozytywnie odebrane przez lokalną społeczność. W efekcie zrodziła się myśl, by zebrane oraz odnowione eksponaty wyeksponować na stałe i tak powstał pomysł zorganizowania izby pamięci w Myślachowicach – wspomina z kolei Jerzy Wolski, instruktor z Trzebińskiego Centrum Kultury, aktywny uczestnik omawianego projektu i znany w lokalnym środowisku kolekcjoner pamiątek z przeszłości.
Przyszłą izbę pamięci postanowiono zorganizować w opuszczonym pomieszczeniu po byłej projektorowni w myślachowickim Domu Kultury. Inicjatywa zyskała wsparcie mieszkańców, którzy z funduszu sołeckiego na 2016 rok postanowili przeznaczyć na ten cel 9 tysięcy złotych.
– Mam nadzieję, że pieniądze te wystarczą do zagospodarowania pomieszczenia w taki sposób, by wystawić w nim zebrane przez naszych mieszkańców pamiątki – mówi Jacek Woch, sołtys Myślachowic.
– Po uruchomieniu izby pamięci będziemy chcieli zapraszać do niej uczniów z pobliskiej szkoły na żywe lekcje historii. Oprócz tego myślimy o organizacji spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżą okolicznym mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży interesujące historie z bliższej i dalszej przeszłości – snuje plany Małgorzata Kawala Wojtkowska, kierowniczka Domu Kultury w Myślachowicach.
Robert SIWEK