Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Ludzie i pasje > Mieszkańcy Myślachowic cenią tradycję

Mieszkańcy Myślachowic cenią tradycję

Opublikowano:

W Domu Kultury w Myślachowicach trwają przygotowania do uruchomienia lokalnej izby tradycji. Będą w niej prezentowane eksponaty z przeszłości podarowane przez mieszkańców tej drugiej co do wielkości trzebińskiej wsi.


Kilka lat temu Dom Kultury w Myślachowicach pozyskał dotację z warszawskiej Fundacji Wspomagania Wsi na organizację trzech projektów zakładających organizację zajęć dla dzieci i integrację lokalnej społeczności.

W ramach jednego z tych projektów pod nazwą „Pokaż co masz na strychu?” pracownicy Domu Kultury zwrócili do mieszkańców Myślachowic z prośbą o przekazanie zalegających w ich domach różnych staroci.

– Odzew ze strony mieszkańców Myślachowic przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy około 150 różnych eksponatów obrazujących życie myślachowiczan sprzed lat – mówi Małgorzata Kawala Wojtkowska, kierowniczka Domu Kultury w Myślachowicach, działającego w strukturze Trzebińskiego Centrum Kultury.

Wśród licznych pamiątek z przeszłości, które trafiły do myślachowickiego Domu Kultury znalazły się między innymi: żelazka, lokówki, lampki górnicze, zegary, prawidła do butów, hełm, maszyna do szycia, tarka do prania, szatkownica do kapusty, narty i cepy.

Korzystając z pozyskanej dotacji z Fundacji Wspomagania Wsi w ramach wakacyjnych zajęć dzieci uczęszczające do Domu Kultury pod czujnym okiem instruktorów przeprowadziły renowację zebranych eksponatów, które następnie zostały zaprezentowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Myślachowicach oraz podczas Dożynek Powiatowych w Trzebini.

– Obie wystawy obejrzało sporo ludzi i zostały one bardzo pozytywnie odebrane przez lokalną społeczność. W efekcie zrodziła się myśl, by zebrane oraz odnowione eksponaty wyeksponować na stałe i tak powstał pomysł zorganizowania izby pamięci w Myślachowicach – wspomina z kolei Jerzy Wolski, instruktor z Trzebińskiego Centrum Kultury, aktywny uczestnik omawianego projektu i znany w lokalnym środowisku kolekcjoner pamiątek z przeszłości.

Przyszłą izbę pamięci postanowiono zorganizować w opuszczonym pomieszczeniu po byłej projektorowni w myślachowickim Domu Kultury. Inicjatywa zyskała wsparcie mieszkańców, którzy z funduszu sołeckiego na 2016 rok postanowili przeznaczyć na ten cel 9 tysięcy złotych.

– Mam nadzieję, że pieniądze te wystarczą do zagospodarowania pomieszczenia w taki sposób, by wystawić w nim zebrane przez naszych mieszkańców pamiątki – mówi Jacek Woch, sołtys Myślachowic.

– Po uruchomieniu izby pamięci będziemy chcieli zapraszać do niej uczniów z pobliskiej szkoły na żywe lekcje historii. Oprócz tego myślimy o organizacji spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy przybliżą okolicznym mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży interesujące historie z bliższej i dalszej przeszłości – snuje plany Małgorzata Kawala Wojtkowska, kierowniczka Domu Kultury w Myślachowicach.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij