Poniedziałek, 26 lutego 2024 | Aleksandra, Mirosława
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Ludzie i pasje > Zdolni miłośnicy śpiewu z dobrymi głosami

Zdolni miłośnicy śpiewu z dobrymi głosami

Opublikowano:

Od kilkunastu lat w kulturalny pejzaż Trzebini i okolic mocno wpisuje się Chór Mieszany „Milenium”, którego działalności artystycznej niemal od początku patronuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „Cor”.

Zespół powstał w 1999 roku w wyniku podziału ówczesnego Chóru Mieszanego „Echo”, a jego założycielami byli: Stanisława Stryczek, Lidia Rożniecka, Aleksander Lindner, Andrzej Strzelichowski, Józef Lasoń, Mieczysław Kasprzyk, Stanisław Jurczyk i Janina Surmiak. Od momentu powstania do dzisiaj „Milenium” pracuje pod kierownictwem artystycznym Vasyla Stefanyuka – utalentowanego dyrygenta i pedagoga z Bohorodczan koło Stanisławowa na Ukrainie.

W pierwszych miesiącach chór działał w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini, ale współpraca z ośrodkiem nie układała się najlepiej. Z tego powodu w grudniu 1999 roku oficjalny patronat nad chórem objęło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”, które w różny sposób wspierało jego działalność. Z kolei od listopada 2008 roku do dzisiaj chór prowadzi swoją oficjalną działalność w ramach struktury statutowej wspomnianego stowarzyszenia.

Z początkiem 2000 roku zespół liczył już 23 chórzystów. Jego skład tworzyli wówczas: Irena Dudek, Janina Kwaśniak, Artur Rejdych, Stanisław Maciejowski, Stanisława Stryczek, Józef Piątek, Maksymilian Lasoń, Bogusława Sporek, Lidia Różniecka, Andrzej Strzelichowski, Maria Cupiał, Tadeusz Ładocha, Mieczysław Kasprzyk, Aleksander Lindner, Irena Koziołek, Władysława Klimek, Maria Piątek, Tadeusz Trębacz, Grażyna Baudler, Renata Katyńska-Malczyk, Stanisław Jurczyk, Tomasz Lurka i Wanda Madej.

16 stycznia 2000 roku chór „Milenium” wystąpił po raz pierwszy publicznie z kolędami w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na trzebińskim Salwatorze, a ówczesny proboszcz tej parafii – ks. Alozy Gorol udzielił błogosławieństwa całemu zespołowi rozpoczynającemu działalność artystyczną. Podczas wspomnianego występu chór zaprezentował hasło, do którego słowa napisał Maksymilian Lasoń, a opracowanie muzyczne przygotował dyrygent dyrygent Vasyl Stefanyuk.

Chór „Milenium” posiada w swoim repertuarze około 70 utworów.

– Są to kolędy i pastorałki oraz pieśni biesiadne, weselne, patriotyczne i pogrzebowe. Generalnie w naszym repertuarze znajduje się wszystko, co ludziom jest potrzebne – mówi Vasyl Stefanyuk, dyrygent i kierownik artystyczny zespołu.

Warto przy tym dodać, że chór ma również w repertuarze utwory poświęcone Ziemi Trzebińskiej, do których muzykę opracował Vasyl Stefanyuk, a teksty napisał lokalny poeta – Stefan Śliwa. Są to pieśni zatytułowane: „Moja Ziemia Trzebińska” i „Kwiaty Trzebini”.

Od początku swego powstania zespół aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym gminy. „Milenium” przygotowuje oprawę muzyczną oraz koncertuje m. in. w czasie gminnych obchodów świąt narodowych, jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego czy też uroczyści związanych z nadaniem honorowego obywatelstwa miasta Trzebini.

Każdego roku chór bierze również udział w konkursach i przeglądach muzycznych o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Zespół stale uczestniczy w Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, gdzie jest wyróżniany i nagradzany za prezentowaną twórczość muzyczną. Stałym elementem działalności są również coroczne, kilkudniowe wyjazdy na warsztaty szkoleniowe, co pozytywnie wpływa na podnoszenie poziomu artystycznego zespołu.

Kilkukrotnie „Milenium” koncertowało za granicą. W roku 2002 trzebinianie występowali na Ukrainie (Lwów, Stanisławów, Rudki, Jaremcza), a w roku 2006 w Danii (Ishoj, Kopenhaga – gdzie w Domu Polonijnym chór wystąpił dla przedstawicieli Ambasady Polskiej). Z kolei w roku 2008 zespół gościł na Litwie, gdzie zaprezentował pieśni patriotyczne i religijne (Wilno, Troki, Mickuny, Powiewiórka).

– Do dzisiaj bardzo miło wspominamy nasze występy na Litwie dla tamtejszej Polonii. Nasi rodacy mieli łzy w oczach słuchając polskich pieśni. Było to niezwykle wzruszające i budujące zarazem – wspomina chórzysta Andrzej Strzelichowski.

Przy wsparciu Trzebińskiego Impresariatu Artystycznego „Sokół” w roku 2007 chór „Milenium” nagrał trzy płyty CD, na których znalazło się łącznie 35 utworów, w tym kolędy, pieśni religijne i maryjne oraz utwory ludowe i świeckie.

W 2015 roku chór Milenium liczył 19 osób: Jego aktualny skład tworzą: Maria Cupiał, Janina Surmiak, Urszula Gajownik, Maria Wojcikowska, Zofia Szklarczyk, Anna Bodzenta – przewodnicząca, Helena Likus, Wanda Madej, Władysława Klimek, Wanda Madej, Małgorzata Dziuba, Helena Kaniecka, Stefan Kłeczek, Maria Stefanyuk, Andrzej Strzelichowski – skarbnik, Stanisław Jurczyk – kronikarz, Ryszard Pastuszka, Mieczysław Kasprzyk. Leszek Piwowarczyk – zastępca przewodniczącej oraz Vasyl Stefanyuk – dyrygent.

– Do chóru trafiłam jakieś osiem lat temu, spodobało mi się i jestem w nim do dziś. Wspólnie spędzamy mile wolny czas zarówno na próbach jak podczas występów przed publicznością – dzieli się swoimi wrażeniami przewodnicząca zespołu Anna Bodzenta.

– Lubię pracować z tymi ludźmi. To naprawdę zdolni miłośnicy śpiewu z dobrymi głosami, których łączy nie tylko miłość do śpiewu, ale i wielka radość przebywania ze sobą – podkreśla dyrygent Wasyl Stefanyuk.

 

Tekst: Robert SIWEK
Fot.: Archiwum Chóru Milenium

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij