Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Samorząd i biznes > Barbara Dębiec broni ujęcia wody „Lech”

Barbara Dębiec broni ujęcia wody „Lech”

Opublikowano:

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Trzebini radna Barbara Dębiec z Osiedla Siersza wystąpiła do burmistrza Trzebini – Adama Adamczyka z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do utworzenia strefy ochronnej wokół ujęcia wody pitnej „Lech” w Sierszy.


– W związku z planami poszerzenia obszaru eksploatacji piasku przez firmę DB Schenker Polska S.A. w rejonie Misiur na terenie Osiedla Siersza składam wniosek o utworzenie strefy ochronnej wokół ujęcia wód podziemnych „Lech”. Strefa ta o obszarze około 150 hektarów obejmowałaby kompleksy leśne wokół ujęcia wód, chroniąc je, a jednocześnie uniemożliwiałaby rozszerzenie eksploatacji piasku poza obszar posiadanej obecnie koncesji przez zakład wydobywczy – zaproponowała radna Barbara Dębiec.

– Zgadzając się na poszerzenie obszaru eksploatacji piasku w rejonie Misiur narazimy ujęcie wody pitnej „Lech” na zanieczyszczenia spowodowane uszkodzeniem warstw filtrujących. Z kolei wycięcie kilkudziesięciu hektarów lasów spełniających rolę glebochronną i wodochronną spowoduje degradację środowiska oraz zniszczenie roślin chronionych i ostoi dzikiej zwierzyny – argumentowała Barbara Dębiec.

W tym miejscu warto zauważyć, że ujęcie wody pitnej „Lech” w Sierszy jest największym w powiecie chrzanowskim, z którego czerpana jest woda w I klasie jakości, co pozwala wykorzystywać wodę bez potrzeby jej uzdatniania. Woda ta dostarczana jest do około 70 procent mieszkańców i zakładów usługowo-produkcyjnych na terenie Gminy Trzebinia.

– Obserwując doniesienia medialne o coraz większych obszarach dotkniętych suszą, wysychających rzekach i jeziorach coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu o konieczności podjęcia pilnych działań zmierzających do ochrony zasobu wodnego, jakim jest ujęcie wody pitnej „Lech” w Sierszy – podkreśliła w imieniu mieszkańców radna Barbara Dębiec.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij