Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Chcą zrewitalizować otoczenie Zalewu Chechło

Chcą zrewitalizować otoczenie Zalewu Chechło

Opublikowano:

Gmina Trzebinia, wspólnie z Gminą Chrzanów, Powiatem Chrzanowskim oraz Rejonowym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, przymierza się do gruntownej rewitalizacji północnego i zachodniego otoczenia Zalewu Chechło.

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Trzebini w dniu 9 września 2016 roku samorządowcy podjęli uchwałę o przeznaczeniu ponad 24 tysięcy złotych na opracowanie studium wykonalności dla zadania pod nazwą „Ożywienie społeczno-gospodarcze zbiornika wodnego Chechło na terenie gmin Trzebinia i Chrzanów poprzez budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej”.

Dokument jest niezbędny do złożenia wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Koszt realizacji przedsięwzięcia jest szacowany na około 8 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść około 4,7 mln zł.

Realizacja zadania ma być finansowana nie tylko przez Gminę Trzebinia (lidera projektu), ale i przez jego współpartnerów. Planuje się, że inwestycja zostanie rozpoczęta w 2017 roku, a jej zakończenie ma nastąpić w roku następnym.

Podczas sesji trzebińscy samorządowcy zapoznali się z opracowaną przez architektów koncepcją całego przedsięwzięcia, w której zakłada się wykonanie między innymi: kąpieliska z brodzikiem, boisk rekreacyjnych, ścieżek spacerowych, placu zabaw, parkingów samochodowych i rowerowych, mola, nowej plaży, wieży widokowej, wieży dla ratowników oraz pawilonu gastronomicznego i socjalnego. Ponadto przewiduje się wzmocnienie i poszerzenie tamy i utworzenie na niej ścieżki spacerowej.

– Istotnym jest, by zrewitalizowane otoczenie zalewu było zarówno świetnym miejscem rekreacji i wypoczynku, jak i źródłem dobrego biznesu. Dlatego ważnym jest, by w toku dalszych prac nad projektem przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne z przedsiębiorcami chcącymi inwestować nad Chechłem oraz z różnymi organizacjami społecznymi korzystającymi ze zbiornika lub z jego otoczenia, jak cykliści czy ratownicy wodni – podkreślił podczas dyskusji radny Stefan Adamczyk.

– Najistotniejszą rzeczą w tym wszystkim jest jakość wody w zbiorniku, która dzisiaj znacznie odbiega od tej, jaka była w Chechle w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych, gdy nad zalew ściągały prawdziwe tłumy. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co tylko możliwe, by czystość wody w zbiorniku poprawić. W szczególności należy wyeliminować wszelkie przypadki nielegalnego zrzutu ścieków do Chechła – podkreślił radny Tadeusz Adamczak.

– Bardzo się cieszę, że projekt, który został zapoczątkowany kilka lat temu za poprzedniej rady i za poprzedniego burmistrza jest kontynuowany i nabiera konkretów. Gratuluję tego obecnemu burmistrzowi. Natomiast jako mieszkaniec Piły Kościeleckiej ubolewam tylko, że nie planuje się żadnych działań na południowym brzegu Zalewu Chechło, a przydałaby się tutaj ścieżka spacerowa, umożliwiająca przejście od tamy do mostu w Pile Kościeleckiej – dodał radny Kazimierz Ludwikowski.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij