Na wniosek burmistrza Trzebini w dniu 25 listopada 2016 roku Rada Miasta Trzebini podjęła uchwałę o nabyciu przez Gminę Trzebinia od spółki Usługi Komunalne Trzebinia w likwidacji sieci cieplnych i urządzeń ciepłowniczych.
„Spółka Usługi Komunalne Trzebinia w likwidacji jest obecnie właścicielem sieci cieplnych i urządzeń ciepłowniczych położonych w Trzebini w rejonie ulic: Jana Pawła II, Os. Gaj, Kopalnianej, Gwarków, Grunwaldzkiej i Sobieskiego oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem stacji wymienników ciepła zlokalizowanej w Trzebini przy ulicy Jana Pawła II. Powyższe sieci cieplne i urządzenia są aktualnie dzierżawione przez firmę Veolia Południe (…).
W związku likwidacją spółki wyżej wymienione sieci były przedmiotem sprzedaży, W wyniku przeprowadzonej procedury sprzedaży nie udało się pozyskać nabywcy sieci, który by zapewnił ciągłość dostaw ciepła.
Do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek spółki Usługi Komunalne Trzebinia w likwidacji w sprawie złożenia pisemnej oferty na zakup przez Gminę Trzebinia infrastruktury ciepłowniczej położonej w rejonie ulic: Jana Pawła II, Os. Gaj, Kopalnianej, Gwarków, Grunwaldzkiej i Sobieskiego oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem stacji wymienników ciepła zlokalizowanej w Trzebini przy ulicy Jana Pawła II.
Celem zapewnienia ciągłości dostaw ciepła dla odbiorców oraz w ramach realizacji zadań własnych gminy, wynikających z przepisów ustawy o samorządzie gminnym zachodzi konieczność wykupu przez gminę od spółki Usługi Komunalne Trzebinia w likwidacji wyżej wymienionych środków trwałych.
W przypadku wykupu powyższych środków trwałych Gmina Trzebinia wstąpi w prawa i obowiązki umowy dzierżawy zawartej ze spółką Veolia.
Veolia Południe spółka z o.o. zobowiązała się do zapłaty czynszu dzierżawy za okres 17 lat z góry w wysokości 1.020.000 złotych netto, z czego 700.000 złotych netto płatne z góry w roku bieżącym stanowić będzie wpływ z czynszu dzierżawy, natomiast pozostała kwota w wysokości 320.000 złotych netto z tytułu czynszu dzierżawy zostanie wpłacona w terminie do 15.01.2017 roku.
Ponadto firma Veolia Południe spółka z o.o. zobowiązuje się w terminie do 31.05.2019 roku dokonać napraw i remontów na dzierżawionych sieciach o łącznej wartości 1.500.000 złotych plus 23 procent VAT, co daje łączną kwotę 1.845.000 złotych brutto.
W dniu 16.11.2016 roku przeprowadzono negocjacje cenowe z likwidatorem spółki w sprawie ustalenia ceny wyżej wymienionych sieci ciepłowniczych. Na podstawie sporządzonej wyceny przez firmę Sigma Capital w Katowicach wartość wyżej wymienionych środków trwałych została ustalona na kwotę 3.931.641 złotych. W wyniku negocjacji strony uzgodniły ostateczną cenę nabycia przez Gminę Trzebinia przedmiotowych sieci na kwotę 2.200.000 złotych brutto. (…). – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miasta Trzebini.
– Przedwczoraj mieliśmy spotkanie radnych z panem burmistrzem i tam wiele rzeczy sobie wyjaśniliśmy, bo nie ulega wątpliwości, że trzeba podjąć męską decyzję, aby zamknąć temat Usług Komunalnych. Myślę, że jest to ruch w dobrym kierunku panie burmistrzu, żeby po prostu zamknąć temat likwidacji tej spółki i żeby nie było później kłopotów związanych z tym, że zostaną jakieś ogony do zapłaty po likwidacji spółki, co i tak przeniosłoby się na szczebel gminy – powiedział przed poddaniem uchwały pod głosowanie radny Stefan Adamczyk, pełniący funkcję przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Przedsiębiorczości Rady Miasta Trzebini.
Na przestrzeni ostatniego roku nasz portal pisał również o wykupieniu przez Gminę Trzebinia biurowca Usług Komunalnych Trzebinia przy ulicy Rynek 18 i bazy transportowej przy ulicy Kościuszki w Trzebini. Informacje na ten temat znajdą Państwo pod poniższymi linkami:
http://wtrzebini.pl/samorzad-i-biznes/gmina-kupila-biurowiec-od-gminnej-spolki/
http://wtrzebini.pl/samorzad-i-biznes/gmina-wykupi-baze-od-gminnej-spolki/
(RS)