Wtorek, 28 listopadaa 2023 | Zdzisława, Lesława
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Muszą poszukać nowej izby wytrzeźwień

Muszą poszukać nowej izby wytrzeźwień

Opublikowano:

Przez wiele lat nietrzeźwi z Gminy Trzebinia byli odwożeni do izby wytrzeźwień w Jaworznie. Po nowym roku nie będzie to już możliwe, bo tamtejsza placówka zostanie zlikwidowana.


Jaworzniccy samorządowy decyzję o ostatecznym zamknięciu tamtejszego Ośrodka Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych podjęli na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Za taką decyzją przemówiły argumenty o stale rosnących kosztach utrzymania placówki, pogarszającym się stanie technicznym obiektu oraz kłopotami ze znalezieniem lekarzy gotowych do podjęcia pracy w ośrodku.

W efekcie po wielu latach współpracy z jaworznickim ośrodkiem władze Gminy Trzebinia będą musiały poszukać nowej izby wytrzeźwień, w której po 1 stycznia 2018 roku udzielane będzie schronienie nietrzeźwym z naszej gminy.

Tymczasem najbliższe takie placówki znajdują się w sporej odległości od Trzebini, bo aż w Sosnowcu i w Krakowie. Już sam koszt dowozu nietrzeźwych do tak odległych ośrodków będzie generował wysokie koszty. A ponieważ w naszej gminie nie ma Straży Miejskiej, to transportem nietrzeźwych będą musieli zajmować się policjanci, którzy w tym czasie mogliby na przykład patrolować trzebińskie ulice.

Z posiadanych przez nas danych wynika, że przykładowo w roku 2015 jaworznicka izba wytrzeźwień udzieliła schronienia 297 osobom nietrzeźwym z Gminy Trzebinia. Z kolei Gmina Trzebinia na mocy porozumień zawieranych z Miastem Jaworzno na funkcjonowanie placówki w roku 2017 przeznaczyła 55 tysięcy złotych, w roku 2016 – 54 tysiące złotych, a w roku 2015 – 52 tysiące złotych.

Warto podkreślić, że jaworznicki ośrodek, który będzie jeszcze funkcjonował do końca bieżącego roku oprócz zapewnienia schronienia osobom nietrzeźwym prowadzi również dla swoich podopiecznych zajęcia z podstaw edukacji w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij