Piątek, 01 marca 2024 | Antoniego, Radosława
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Samorząd i biznes > Radni podzielili obawy mieszkańców

Radni podzielili obawy mieszkańców

Opublikowano:

Podczas sesji w dniu 29 kwietnia 2016 roku Rada Miasta Trzebini przyjęła rezolucję w sprawie planowanej budowy kopalni „Mariola 1” i eksploatacji węgla kamiennego ze złoża „Siersza 2”.


Rezolucja została opracowana przez Komisję Prawa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Trzebini pod przewodnictwem radnego Tadeusza Adamczaka. Za przyjęciem dokumentu jednogłośnie głosowali wszyscy radni obecni na sesji.

Rezolucja została skierowana do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, który od listopada 2015 roku prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla wspomnianej wcześniej inwestycji górniczej.

Poniżej przytaczamy treść rezolucji.

„Rada Miasta Trzebini wyraża stanowczy protest w sprawie planowanej budowy zakładu górniczego KWK Mariola 1 i eksploatacji węgla kamiennego ze złoża „Siersza 2” przez inwestora Carbon Investment sp. z o.o. z Jaworzna.
Rada Miasta Trzebini podziela obawy i sprzeciw Mieszkańców Trzebini co do wpływu eksploatacji na środowisko. Obawy mieszkańców wywołuje zwłaszcza fakt, że wydobycie ma się odbyć metodą filarowo-komorową, która spowoduje niszczenie budynków, dróg oraz powstanie szczelin i niecek z wodą oraz osiadanie terenu nawet o kilka metrów.
W wyniku eksploatacji mogą zostać znacząco naruszone stosunki wodne na obszarze osiedli: Siersza, Wodna, Gaj Zacisze, Krze, Gaj. Obawy i sprzeciw wyrażają mieszkańcy wymienionych osiedli, niepokojąc się o swoje gospodarstwa, dobytek i całą przestrzeń publiczną.
Mając powyższe na uwadze Rada Miasta Trzebini uważa, że eksploatacja węgla kamiennego będzie mieć negatywny wpływ na warunki życia społeczności lokalnej i szkodliwe oddziaływać na środowisko”.

Przyjęta przez Radę Miasta Trzebini rezolucja jest wyrazem solidarności radnych z tymi mieszkańcami Trzebini, którzy obawiają się podziemnej eksploatacji węgla pod swoimi domami oraz innymi nieruchomościami i nie rodzi żadnych skutków prawnych dla gminy.

Przyjęcie dokumentu przez radnych nie oznacza, że planowana inwestycja nie powstanie, jeśli inwestorowi uda się uzyskać decyzję środowiskową oraz koncesję na wydobycie węgla.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij