Niedziela, 19 majaa 2024 | Iwa, Piotra
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Rozwiążą Usługi Komunalne Trzebinia?

Rozwiążą Usługi Komunalne Trzebinia?

Opublikowano:

W piątek 29 lipca 2016 roku o godzinie 9.00 w Dworze Zieleniewskich w Trzebini rozpocznie się XXIII sesja Rady Miasta Trzebini, podczas której przewidziano między innymi rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie rozwiązania gminnej spółki Usługi Komunalne Trzebinia po uprzednim przeprowadzeniu procesu likwidacyjnego.

– Spółka Usługi Komunalne „Trzebinia” – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Trzebini wykazała w roku obrotowym 2015 stratę w wysokości 5.039.688 zł. Niepokryte straty z lat ubiegłych wyniosły 2.645.463 zł. Razem strata do pokrycia osiągnęła wysokość 7.685.151 zł i przekroczyła sumę połowy kapitału własnego oraz kapitałów zapasowego i rezerwowego, która wynosi 5.739.668 zł. W związku z czym zgodnie z dyspozycją art. 233 § 1 kodeksu spółek handlowych „Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

– W związku z powyższym konieczne jest albo dokonanie dopłaty w wysokości niezbędnej do kontynuowania działalności spółki albo podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki po uprzednim przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. Do podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki zgodnie z regulacją art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. f Ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 roku, poz. 446) niezbędna jest uchwała Rady Miasta. W związku z faktem, iż w budżecie gminy nie ma środków na pokrycie powstałej straty oraz zapewnienia dalszego funkcjonowania spółki podjęcie niniejszej uchwały jest konieczne – czytamy w dalszej części uzasadnienia do projektu uchwały.

Co ciekawe i niezrozumiałe zarazem w projekcie tak ważnej dla gminy i społeczności lokalnej uchwały nie ma informacji na czyj wniosek została ona wniesiona pod obrady Rady Miasta Trzebini? (zdecydowana większość uchwał podejmowana jest zawsze na wniosek burmistrza). Brak również informacji czy podejmowane były próby restrukturyzacji spółki i jakim cudem firma w 2015 roku osiągnęła stratę wynosząca ponad 5 mln zł? Nie ma również informacji jakie skutki społeczne spowoduje likwidacja i rozwiązanie spółki – tj. ile osób z tego powodu straci źródło utrzymania?

Być może dowiemy się tego na sesji zanim radni podniosą ręce za rozwiązaniem lub przeciw rozwiązaniu gminnej spółki. Wszystkie osoby zainteresowane tym tematem informujemy, że obrady sesji Rady Miasta Trzebini są jawne i każdy może w nich uczestniczyć.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij