Piątek, 09 czerwca 2023 | Felicjana, Pelagii
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Stop dla kompostowni na terenie po kopalni Siersza

Stop dla kompostowni na terenie po kopalni Siersza

Opublikowano:

Na lipcowej sesji Rada Miasta Trzebini podjęła uchwałę w sprawie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego przy ulicy Grunwaldzkiej w Trzebini, który obejmuje tereny po zlikwidowanej kopalni Siersza.


To efekt licznych protestów mieszkańców pobliskich osiedli – Krza, Sierszy, Gaja, Gaja Zacisza i Osiedla Energetyków, którzy obawiali się powstania na terenie dawnej kopalni kompostowni i związanych z jej funkcjonowaniem uciążliwości dla środowiska.

Wprowadzone zmiany we wspomnianym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ostatecznie zablokują możliwość ulokowania kompostowni na pokopalnianych terenach. Jednakże inwestor, który zakupił w tym miejscu około 2 hektarów gruntu, a jesienią 2016 roku uzyskał nawet pozwolenie na budowę hali do zbierania i przeładunku odpadów, będzie mógł teraz ubiegać się o odszkodowanie od gminy.

O tę właśnie kwestię w trakcie procedowania uchwały zapytał Waldemar Wszołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Trzebini.

– W poprzedniej kadencji rady byłem przeciwny uchwaleniu tego planu w jego pierwotnej wersji, bo zdawałem sobie sprawę z grożących nam negatywnych konsekwencji. W związku z tym przed głosowaniem chciałem zapytać, jakie konsekwencje będą nam grozić teraz po uchwaleniu zmian we wspomnianym planie? Z tego co się orientuję, to będziemy zmuszeni do wypłacenia inwestorowi odszkodowania. Jak wysokie może to być odszkodowanie? – dopytywał Waldemar Wszołek.

– Odszkodowania nie da się uniknąć. Przepis mówi wyraźnie, że jeśli w przypadku uchwalenia planu ograniczeniu ulegnie dotychczasowy sposób wykorzystania nieruchomości, to wówczas jej właścicielowi przysługuje odszkodowanie. Myślę, że gmina będzie zmuszona do wykupu działki od inwestora, jeśli w tym kierunku potoczą się rozmowy. Ale jak ją wykupi, to będzie mogła ją następnie sprzedać. Wartość nieruchomości jest oceniania na 718 tysięcy złotych. Będziemy mogli ją sprzedać za taką samą kwotę albo i wyższą. Więc konsekwencji finansowych ostatecznie być nie powinno – wyjaśniła Ewa Jaśko, naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Trzebini.

Za przyjęciem zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego głosowało osiemnastu radnych, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu. To sprawia, że mieszkańcy obawiający się powstania kompostowni na terenie byłej kopalni Siersza mogą teraz odetchnąć z ulgą.

– Chciałem podziękować za uchwalenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie tylko w imieniu mieszkańców Sierszy, ale i Krza, Gaja, Gaja Zacisza oraz Osiedla Energetyków. Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany z jednej strony pozwolą na rozwój terenów poprzemysłowych po kopalni Siersza, a z drugiej strony zabezpieczą interesy okolicznych mieszkańców przed tym czego tak bardzo się obawiali, czyli przed zwożeniem do nas odpadów i uciążliwościami z tym związanymi – powiedział obecny na sesji Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

– Jednocześnie chciałem zaapelować do wszystkich radnych, by w przyszłości przy rozpatrywaniu tak ważnych dla lokalnej społeczności uchwał nie postępować pochopnie i zawsze dogłębnie zapoznać się z materiałami na dany temat przed podjęciem ostatecznej decyzji – dodał Marian Kokoszka.

(RS)

Na zdjęciu poprzemysłowe tereny po zlikwidowanej kilkanaście lat temu Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza”.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij