Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Samorząd i biznes > W Psarach chcą chronić stare buki

W Psarach chcą chronić stare buki

Opublikowano:

Klub Radnych „Dialog i Porozumienie” wystąpił do Urzędu Miasta w Trzebini z wnioskiem o zinwentaryzowanie i ustanowienie pomnikiem przyrody alei bukowej w pobliżu wzgórza Skotnica w sołectwie Psary.

– Aleja bukowa w Psarach obejmuje około 20 drzew o obwodzie pni w przedziale od 260 do 320 cm i wieku od około 150 do 200 lat. Sporo z nich mogłoby z osobna stanowić pomniki przyrody, jednakże są one niezwykle cenne jako unikalny zbiór. Jest to bardzo wartościowe przyrodniczo i kulturowo zbiorowisko starodrzewia bukowego – piszą w swoim wystąpieniu radni z klubu „Dialog i Porozumienie”.

Inicjatywa radnych ma na celu ochronę przed ewentualną wycinką unikalnego zbiorowiska starych drzew tworzących nieregularną aleję bukową na długości około 300 metrów, stanowiącą relikt tzw. wolnej drogi królewskiej, którą przed wiekami transportowano z Olkusza do Krakowa srebro i rudy galmanowe.

– Chcielibyśmy zachowania tego miejsca dla przyszłych pokoleń poprzez jego prawną opiekę, gdyż znajduje się ono na terenie lasu przemysłowego. Otoczenie opieką prawną tej niewielkiej grupy drzew będzie też sprzyjać bioróżnorodności lasu, gdyż w starodrzewiu gnieżdżą się tak pożyteczne i cenne gatunki ptaków jak nietoperze i sowy – czytamy we wniosku radnych z klubu „Dialog i Porozumienie”.

Ponieważ w pobliżu bukowej alei przebiega czerwony szlak rowerowy, radni liczą również na to, że usankcjonowanie i objęcie ochroną bukowego starodrzewia sprawi, że będzie on stanowił kolejną atrakcję dla rowerowych turystów poruszających się po Gminie Trzebinia.

Przypomnijmy, że Klub Radnych „Dialog i Porozumienie” w Radzie Miasta Trzebini tworzą: Maciej Kozub, Tomasz Kobierecki, Paweł Jasic, Marek Harwes, Tomasz Lizończyk, Mariusz Brzózka oraz Tomasz Piszczek, który był inicjatorem złożonego w trzebińskim magistracie wniosku.

Robert SIWEK
Fot.: tomaszpiszczek.blogspot.com

 

 

 

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij