Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > W Sierszy nie chcą kopalni „Korfanty”

W Sierszy nie chcą kopalni „Korfanty”

Opublikowano:

Wywodzące się z Sierszy Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” wraz z okolicznymi mieszkańcami rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod protestem przeciwko planom budowy nowej kopalni węgla kamiennego na terenie Osiedla Siersza.

„STOP kopalni Korfanty w Trzebini” – pod takim hasłem społecznicy zbierają podpisy przeciwko inwestycji. Podpisy planują również zbierać w najbliższy wtorek 18 października 2016 roku w godzinach od 15.30 do 17.00 w Dworze Zieleniewskich przy ulicy Piłsudskiego 47 a w Trzebini podczas oficjalnego spotkania poświęconego planowanej inwestycji.

Zadbajmy o nasze domy i środowisko naturalne! Powiedz NIE kopalni i podpisz się na liście mieszkańców sprzeciwiających się tego rodzaju inwestycjom w Trzebini – piszą na ulotkach organizatorzy protestu.

Przypomnijmy, że spółka Carbon Investment, należąca do australijskiej grupy kapitałowej Balamara Resources Limited, we wrześniu bieżącego roku wystąpiła do burmistrza Trzebini o ujęcie w planach zagospodarowania przestrzennego złoża węgla kamiennego „Siersza 2” oraz projektowanego zakładu górniczego KWK „Korfanty”.

Wcześniej ten sam inwestor na tym samym złożu planował budowę zakładu górniczego KWK „Mariola 1”, z tym że sama kopalnia miała zostać zbudowana tuż za granicą Gminy Trzebinia, już po stronie Gminy Jaworzno.

Plany inwestora po ich upublicznieniu spotkały się ostrą krytyką mieszkańców Ciężkowic, a następnie mieszkańców Sierszy i pobliskich okolic. Protestujący przeciwko inwestycji obawiali się, że nowy zakład górniczy w tym rejonie może doprowadzić do zniszczenia Rezerwatu Dolina Żabnika pod Ciężkowicami oraz ujęcia wody pitnej Lech w Sierszy. Ogromne obawy mieszkańców wzbudziła również proponowana przez inwestora filarowo-komorowa metoda eksploatacji węgla, która zdaniem wielu protestujących mogłaby po wielu latach skutkować zniszczeniem ich domów czy innych nieruchomości.

W efekcie latem 2016 roku inwestor wycofał swój wniosek z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o wydanie decyzji środowiskowej dla planowej wówczas budowy zakładu górniczego KWK „Mariola 1”, a ta 24 sierpnia 2016 roku umorzyła toczące się od listopada ubiegłego roku postępowanie w tej sprawie.

Jak jednak widać, inwestor wciąż myśli o eksploatacji węgla kamiennego że złoża „Siersza 2”.

Robert SIWEK

 

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij