Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Większość pomników przyrody to drzewa

Większość pomników przyrody to drzewa

Opublikowano:

Na terenie Gminy Trzebinia istnieje dwadzieścia siedem pomników przyrody, na które składa się dwadzieścia pięć drzew, jeden krzew i jeden obiekt przyrody nieożywionej.

Część pomników przyrody w Gminie Trzebinia została ustanowiona decyzją wojewody a część uchwałą Rady Miasta Trzebini z 2004 roku.

Większość pomników przyrody znajduje się na terenie parku przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Młoszowej, w parku przy Dworze Zieleniewskich w Trzebini oraz w parkach w Bolęcinie i w Myślachowicach. Są również pojedyncze egzemplarze w różnych miejscach na terenie całej gminy.

– Pomnikami przyrody są drzewa stare, które mają po sto i więcej lat. To żywe organizmy podatne na różne patogeny i zanieczyszczenie środowiska. Każde z nich ma jakiś defekt i żadne nie jest w stu procentach zdrowe – mówi Krzysztof Pilch, kierownik Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miasta w Trzebini.

– Dlatego staramy systematycznie monitorować stan zdrowotny drzew stanowiących pomniki przyrody w naszej gminie oraz prowadzimy zabiegi pielęgnacyjne mające na celu wydłużenie ich żywotności – dodaje Krzysztof Pilch.

W 2017 roku Gmina Trzebinia zabezpieczyła 50 tysięcy złotych na pielęgnację oraz wycinkę drzew. To kwota według gminnych urzędników zadawalająca.

Temat trzebińskich pomników przyrody został poruszony podczas majowego posiedzenia Komisji Prawa i Ochrony Środowiska Rady Miasta Trzebini, której przewodniczy radny Tadeusz Adamczak.

Robert Siwek

Na zdjęciu jedno z drzew będące pomnikiem przyrody, które rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie Dworu Zieleniewskich w Trzebini. Fot. Robert Siwek 2017.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij