Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Nowy Rok przywitali w lodowatym Balatonie

Nowy Rok przywitali w lodowatym Balatonie

Opublikowano:

W samo południe 1 stycznia 2017 roku grupa Morsów Ziemi Chrzanowskiej powitała Nowy Rok, zażywając kąpieli w lodowatych wodach trzebińskiego Balatonu.

By wejść do wyjątkowo zimnej w tym roku wody mężczyźni musieli siekierami i młotami skuć lodową taflę, której grubość sięgała około 7-8 centymetrów.

– To już nasza tradycja, bo od siedmiu lat spotykany się w samo południe w każdy Nowy Rok, by bez względu na pogodę skorzystać z zimnej kąpieli w Balatonie – mówi Maciej Sobanek, szef Morsów Ziemi Chrzanowskiej.

Morsy Ziemi Chrzanowskiej skupiają w swoich szeregach około 35 miłośników zimnych kąpieli z Krzeszowic, Trzebini, Chrzanowa i Jaworzna. W okresie zimowym spotykają nad urokliwym trzebińskim Balatonem w każdą niedzielę o godzinie 10.00, by wspólnie zażywać zimnych kąpieli. Zwykle morsuje około 20 osób. Nierzadko zdarza, że do tutejszej grupy dołączają morsy z innych klubów w kraju – niedawno pojawiła ekipa aż z Zamościa.

A naprawdę warto morsować zarówno dla lepszego samopoczucia jak i dla uodpornienia organizmu.

– W trakcie morsowania wytwarzają się hormony szczęścia, które sprawiają, że chętniej się uśmiechamy i pozytywnie patrzymy na otaczający nasz świat. Systematyczne zimne kąpiele, przynajmniej raz w tygodniu, pozwalają ponadto uodpornić organizm, co sprawia, że morsy rzadziej chorują – podkreśla Maciej Sobanek.

Morsy Ziemi Chrzanowskiej są otwarte na nowe osoby. Każdy kto chciałby w przyszłości spróbować tej formy rekreacji może zimową porą przyjść nad trzebiński Balaton i dopytać doświadczonych miłośników zimnych kąpieli, jak bezpiecznie przygotować się do morsowania.

Robert Siwek

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij