Piątek, 03 lutego 2023 | Błażeja, Telimeny
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Kapliczka wizytówką Piły Kościeleckiej

Kapliczka wizytówką Piły Kościeleckiej

Opublikowano:

Odnowiona przed kilkoma laty kapliczka maryjna usytuowana na trawiastym skwerze u zbiegu ulic: Trzebińskiej i Jśminowej w Pile Kościeleckiej zwraca na siebie uwagę przejeżdżających powiatową drogą kierowców oraz przyciąga coraz liczniejszych turystów.

Pierwotna kapliczka przydrożna w Pile Kościeleckiej została zbudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a konkretnie w roku 1929 przez braci Ignacego i Piotra Woskowiczów.

W roku 2007 na wniosek mieszkańców Piły Kościeleckiej sołtys Kazimierz Ludwikowski podjął starania o gruntowne odnowienie tego cennego dla lokalnej społeczności obiektu.

Z pomocą mieszkańców oraz przy wsparciu gminy, lokalnych i zamiejscowych firm wspólnie przystąpiono do tego dzieła. Projekt nowej kapliczki na wzór jej historycznego wzorca opracował dr Tomasz Orłowski, a wszelką radą i pomocą przy prowadzonych pracach służył chrzanowski architekt i wykładowca akademicki – prof. Jan Kozub.

Efektownie odnowiona kapliczka stała się prawdziwą wizytówką Piły Kościeleckiej i przyciąga swoim architektonicznym urokiem uwagę zarówno mieszkańców wsi jak i osób z zewnątrz.

W okresie wielkanocnym przy kapliczce odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów, a w maju starsi i młodsi mieszkańcy wsi zbierają się tutaj na modlitwach zwanych majówkami.

Przy przydrożnej kapliczce w Pile Kościeleckiej zatrzymują się coraz częściej także turyści, głównie rowerzyści. Sprzyja temu to, że przy obiekcie jest kilka ławeczek na których można odpocząć i popaść w chwilową zadumę, a pobliski zielony skwer jest zawsze czysty i zadbany, o co systematycznie dba zamieszkujący w pobliżu sołtys – Kazimierz Ludwikowski wraz z rodziną.

– Przy naszej kapliczce już wiele razy spotkałem turystów, wśród których były osoby z Olkusza, Mysłowic, Ojcowa, Bielska-Białej i Jaworzna. To miłe, że osoby z zewnątrz cenią historyczne, turystyczne i rekreacyjne walory naszej ziemi i chcą do nas przyjeżdżać – podkreśla Kazimierz Ludwikowski, sołtys Piły Kościeleckiej i zarazem gminny radny.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij