Wtorek, 06 grudnia 2022 | Mikołaja, Jaremy
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z osiedli i sołectw > Mieszkańcy Lgoty chcą renowacji kaplicy

Mieszkańcy Lgoty chcą renowacji kaplicy

Opublikowano:

Aż 11 tysięcy złotych mieszkańcy Lgoty postanowili przeznaczyć z Funduszu Sołeckiego na 2016 rok na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego renowacji zabytkowej kapliczki z 1868 roku.

Zabytek usytuowany jest przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej Trzebinia – Olkusz z drogą w kierunku Krzeszowic. Przez długie lata, zanim w Lgocie zbudowano kościół, mieszkańcy wsi oraz sąsiednich Niesułowic gromadzili się w tym miejscu na nabożeństwach.

– Obecny stan kaplicy jest kiepski. Obawiam się, że jej dach może się zapaść. Dlatego konieczne jest szybkie działanie w kierunku renowacji obiektu – mówi Zdzisław Ścigaj, sołtys Lgoty.

– Poprosiłem inspektorów budowlanych z gminy, by dokładnie przyjrzeli się kaplicy. Zgodnie stwierdzili, że jest jeszcze szansa, by przywrócić jej dawny blask. Z tego właśnie względu zaproponowałem, aby z przyszłorocznego funduszu sołeckiego przeznaczyć 11 tysięcy złotych na opracowanie projektu jej renowacji – dodaje sołtys Zdzisław Ścigaj.

Pomysł sołtysa zyskał aprobatę mieszkańców Lgoty, którzy w głosowaniu opowiedzieli się za jego realizacją.

Kaplica jest wpisana do gminnego rejestru zabytków i sposoby jej renowacji określi Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zapewne nie będzie to tanie przedsięwzięcie, ale na pewno warto ocalić przed zniszczeniem najcenniejszy lgocki zabytek.

Oprócz prac renowacyjnych planuje się również znaczącą korektę konarów drzew rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy, które w czasie wichur mogą stanowić zagrożenie dla zabytkowego obiektu.

Tekst i zdjęcie: Robert SIWEK

 

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij