Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Myślachowice mają szczęście do inwestycji

Myślachowice mają szczęście do inwestycji

Opublikowano:

Rozmowa z Jackiem Wochem, sołtysem Myślachowic i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Trzebini o inwestycjach oraz remontach zrealizowanych w ostatnim roku i planowanych do realizacji w najbliższym czasie w Sołectwie Myślachowice.

– Zdecydowanie największą inwestycją realizowaną w Myślachowicach jest budowa sali gimnastycznej przy miejscowej Szkole Podstawowej.

– Realizacja tej długo oczekiwanej przez naszych mieszkańców inwestycji rozpoczęła się w 2016 roku, a jej zakończenie przewidziane jest na rok 2018. Zadanie to pochłonie ponad 2,7 mln zł. Trzeba jednak przy tym dodać, że budowana sala gimnastyczne będzie służyć nie tylko uczniom pobliskiej szkoły, ale całej myślachowickiej społeczności. Będą z niej mogły korzystać maluchy z położonego w pobliżu przedszkola, zawodnicy z naszego klubu sportowego czy też nasi strażacy i seniorzy. Ponadto sala będzie mogła być udostępniania uczniom z pobliskich szkół w Czyżówce, Płokach i Lgocie.

– Wraz z rozpoczęciem budowy sali gimnastycznej zlikwidowany został znajdujący się przy szkole jedyny plac zabaw w waszej miejscowości.

– Stary i mocno wysłużony plac zabaw znajdował się na działce, na której jest budowana sala gimnastyczna, dlatego musiał zostać rozebrany. Jednak już w tym roku zostanie u nas zbudowany nowy plac zabaw. Widząc społeczną potrzebę powstania u nas takiego miejsca, popartą petycją podpisaną przez ponad 500 mieszkańców naszego sołectwa, władze gminy zarezerwowały w tegorocznym budżecie 250 tys. zł na budowę nowoczesnego placu zabaw w Myślachowicach. Gmina ma niebawem ogłosić przetarg na jego wykonanie. Plac zabaw będzie usytuowany przy parku i w bezpośrednim sąsiedztwie boisk sportowych, a inwestycja ta będzie kolejnym etapem realizacji projektu obejmującego zagospodarowanie terenów przy naszym Domu Kultury. 

– A co słychać na myślachowickich drogach?

– Nakładem finansowym powiatu i gminy w 2016 roku udało się zrealizować bardzo ważne zadanie, jakim była przebudowa drogi powiatowej – ulicy Płockiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Olkuską do potoku Kozi Bród. Droga ta znajdowała się w fatalnym stanie, a jest ona dla nas bardzo ważna, bo stanowi dojazd do firm zlokalizowanych na terenach po byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, a ponadto służy naszym mieszkańcom oraz mieszkańcom pobliskich Płok.

Na rok 2017 zgłosiłem do gminy wnioski o wykonanie remontu około 200 metrowego odcinka ulicy Górnej oraz o kontynuację utwardzenia materiałem kamiennym dalszego około 150 metrowego odcinka ulicy Kasztanowej. Ponadto zabiegam o podjęcie tematu remontu mocno zniszczonego odcinka drogi powiatowej – ulicy Piaski od ostatnich zabudowań w Myślachowicach do skrzyżowania z ulicą Piła w pobliżu Elektrowni Siersza. Oprócz tego zabiegam o opracowanie projektu technicznego budowy prawostronnego chodnika przy drodze wojewódzkiej – ulicy Olkuskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Płocką do centrum oraz o wykonanie projektu technicznego budowy zatoki autobusowej przy drodze wojewódzkiej w centrum sołectwa w kierunku na Olkusz.

– Mieszkańcy jednak często narzekają, że nie mogą się doczekać na remonty dróg.

– Tak dzieje się zwykle, gdy status prawny drogi lub jej części nie jest uregulowany. Wtedy, gdy grunt pod drogą nie należy do gminy, to gmina nie może w taką drogę inwestować lub w jej część o nieuregulowanym statusie. Z tego względu we wnioskach do budżetu gminy na rok 2017 wniosłem o przeprowadzenie oraz kontynuację regulacji prawnej dróg gminnych w naszym sołectwie. Działania te dotyczą ulic: Słonecznej, Górnej, Głębokiej, Łąkowej, Partyzantów, Bocznej oraz Piła Myślachowicka i Ostra Góra,. Trzeba przy tym zaznaczyć, że są to czynności czasochłonne i nierzadko w odniesieniu do jednej ulicy trwają kilka lat.

– W Myślachowicach dość często można spotkać ekipy modernizujące sieć energetyczną.

– Staram się systematycznie zabiegać w spółce Tauron Wytwarzanie o remonty starych i wysłużonych odcinków sieci niskiego napięcia oraz wymianę słupów i lamp w naszym sołectwie. W ubiegłym roku prace te były prowadzone przy ulicach: Łąkowej, Zielonej, Górnej, Wiosennej, Ogrodowej i Głębokiej. Mam zapewnienie, że działania te będą kontynuowane w roku 2017. Teraz mają one objąć sieć energetyczną zlokalizowaną przy ulicy Olkuskiej oraz przy ulicach: Ostra Góra, Górnej, Wodnej, Zacisze, Chrzanowskiej, Cichej i Kamiennej.

– Modernizujecie również sieć wodociągową.

– Podobnie jak w przypadku sieci energetycznej zabiegam również regularnie w Rejonowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie o remonty sieci wodociągowej w naszym sołectwie, zwłaszcza w tych ulicach, gdzie najczęściej ulega ona awariom. W minionym roku udało się wymienić wodociąg przy części ulicy Olkuskiej oraz na całej ulicy Łąkowej, gdzie z uwagi na późnojesienny okres prowadzonych prac nie została odnowiona nawierzchnia jezdni. Prace te chrzanowski RPWiK wykona wraz z nadejściem tegorocznej wiosny. Natomiast na rok 2017 wymiana wodociągu jest planowana w ulicach XV-lecia oraz Głębokiej.

– W 2016 roku były również prowadzone prace związane z odwodnieniem terenów przyległych do ulicy Głębokiej.

– W ubiegłym roku zadanie to udało się doprowadzić do końca. To bardzo istotna inwestycja dla osób zamieszkałych przy ulicy Głębokiej, którzy uskarżali się na to, że wody opadowe zalewają ich posesje i grunty.

– Pod koniec ubiegłego roku udało się wykonać nowe ogrodzenie boiska, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Błyskawicy Myślachowice.

– Jesienią na boisko dwukrotnie wtargnęła wataha dzików, które mocno zniszczyły trawiastą nawierzchnię. Jednakże dzięki wsparciu finansowemu ze strony gminy udało się wykonać 190 metrów nowego ogrodzenia od strony południowej i zachodniej. Miejmy nadzieję, że nowe ogrodzenie będzie skuteczną zaporą dla wspomnianych zwierząt i uchroni nas przed kolejnymi zniszczeniami.

– Każdego roku mieszkańcy Myślachowic przeznaczają również pieniądze z funduszu sołeckiego na niewielkie inwestycje i remonty.

– Zgodnie z wolą naszych mieszkańców w 2016 roku wydatkowaliśmy 14 tys. zł. na prace remontowe w naszym Przedszkolu Samorządowym, a dalsze 9 tys. zł. przeznaczyliśmy na urządzenie izby tradycji w Domu Kultury w Myślachowicach. Z kolei wszystkie pieniądze z funduszu sołeckiego na rok 2017 w kwocie ponad 29 tys. zł postanowiliśmy przeznaczyć na wykonanie remontu korytarza w naszej Szkole Podstawowej.

Rozmawiał: Robert Siwek

Na zdjęciu Jacek Woch wskazuje miejsce przy myślachowickim parku, gdzie w 2017 roku zbudowany zostanie nowoczesny plac zabaw (Fot.: Robert Siwek 2017).

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij