Niedziela, 07 sierpnia 2022 | Doroty, Kajetana
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Strażacy z Płok ratują i uczą ratować

Strażacy z Płok ratują i uczą ratować

Opublikowano:

Kilka lat temu druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Płokach postanowili wyspecjalizować się w zakresie ratownictwa medycznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzisiaj dzielą się wiedzą na ten temat z trzebińską społecznością.

– Obecnie w naszych szeregach mamy kilkanaście osób, które ukończyły kurs pierwszej pomocy i w każdej chwili, gdy zajdzie taka potrzeba, są gotowi do udziału w akcjach ratujących ludzkie życie – mówi Anna Duda, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Płokach i zarazem nauczyciel ratownictwa medycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini.

Jednostka posiada użyczoną od Fundacji Energetyk karetkę oraz profesjonalny sprzęt ratowniczy obejmujący między innymi w pełni wyposażoną torbę PSP R1 oraz wykorzystywany w zdarzeniach masowych namiot pneumatyczny.

Druhny i druhowie z OSP w Płokach nie czekają jednak biernie na wezwania do akcji ratowniczych. Często i chętnie dzielą się bowiem ze społecznością lokalną wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy, prowadząc w tym zakresie działalność szkoleniową w trzebińskich domach kultury, szkołach i różnych instytucjach.

Szkolenia te to nie tylko teoria, ale także możliwość przećwiczenia praktycznych czynności ratowniczych na odpowiednim do tego sprzęcie szkoleniowym znajdującym się na wyposażeniu jednostki, jak fantomy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej czy defibrylator ćwiczebny AED.

Na mocy umowy zawartej z Gminą Trzebinia w czerwcu i lipcu 2016 roku ratownicy z OSP Płoki zobowiązali się przeszkolić w zakresie udzielania pierwszej pomocy 125 młodych mieszkańców naszej gminy uczęszczających na zajęcia do domów kultury w Czyżówce, Myślachowicach, Płokach, Lgocie, Młoszowej, Bolęcinie i Karniowicach.

– W naszym kraju każdy ma prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu lub poszkodowanym, dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie wiedzy na ten temat w jak najszerszych kręgach społecznych. Jeśli nauczymy się podstawowych działań, to później w trudnej i stresującej sytuacji, związanej na przykład z wypadkiem na drodze, łatwiej i sprawniej będziemy mogli podjąć niezbędne czynności ratownicze – podkreśla Anna Duda.

Zakres prowadzonych przez OSP Płoki szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje między innymi: sztuczne oddychanie, masaż serca, użycie defibrylatora AED, zastosowanie pozycji bezpiecznej, postępowanie przy zadławieniach, wykonanie opatrunku z unieruchomieniem, postępowanie przy krwotokach oraz zachowanie własnego bezpieczeństwa przy udzielaniu pomocy poszkodowanemu.

Szkolenia trwają zwykle około dwóch godzin. Warto się nimi zainteresować, bo nigdy nie wiadomo kiedy umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą nam być potrzebne.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij