Sobota, 13 lipca 2024 | Irwina, Margarety
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Trudna przeprawa przez Szewską na Piaskach

Trudna przeprawa przez Szewską na Piaskach

Opublikowano:

W czasie roztopów i deszczów mieszkańcy końcowego odcinka ulicy Szewskiej na trzebińskich Piaskach, jak i osoby, które nabyły w tym miejscu od gminy działki budowlane, mają problem, by dotrzeć do swoich nieruchomości suchą stopą.

Aktualnie końcowy odcinek ulicy Szewskiej nie jest utwardzony nawierzchnią asfaltową i nie posiada odwodnienia, a spływające z wyżej położonych terenów wody opadowe i roztopowe tworzą na drodze bajora i przelewają się na niżej położone posesje, czyniąc szkody okolicznym mieszkańcom.

– Mając na uwadze problemy mieszkańców tej części Osiedla Piaski jesienią 2016 roku zgłosiliśmy oficjalny wniosek do tegorocznego budżetu gminy o wykonanie asfaltowej drogi w tym miejscu, ale nasz wniosek nie został nawet wpisany do planów inwestycyjnych gminy – mówi Wojciech Hajduk, przewodniczący Rady Osiedla Piaski.

– W związku z zaistniałą sytuacją zwróciliśmy się ponownie do gminy o doraźne utwardzenie końcowego odcinka ulicy Szewskiej materiałem kamiennym, by w czasie deszczów na drodze nie tworzyły się wodne bajora, które utrudniają dojazd i dojście okolicznym mieszkańcom do swoich nieruchomości – dodaje Wojciech Hajduk.

Gminni urzędnicy przeprowadzili oględziny terenu. Jednak ich zdaniem doraźne utwardzenie terenu nie rozwiąże problemu, a jedynie kompleksowa przebudowa drogi wraz z wykonaniem odwodnienia.

– Wydział Rozwoju Gminy Urzędu Miasta w Trzebini informuje, że na podstawie dokonanych oględzin w terenie (…) stwierdzono, że problem zalewania nieruchomości wodami opadowymi wynika z ukształtowania terenu. Zgodnie z pochyleniem w kierunku południowym wody opadowe i roztopowe spływają z całego obszaru – od ulicy Krakowskiej, poprzez tereny zielone, posesje i drogi (w tym przedłużenie ulicy Szewskiej jak również z ul. Kilińskiego i ul. Kochanowskiego) aż do najniżej położonych terenów w rejonie linii kolejowej E-30. Część tych wód jest przejmowana przez systemy kanalizacyjne służące odwodnieniu dróg, ale znaczna część szczególnie w okresie ulewnych i gwałtownych opadów oraz wiosennych roztopów przepływa przez tereny zabudowane (…)

Przebudowa końcowego odcinka ulicy Szewskiej na pewno miałaby wpływ na poprawę tej sytuacji, gdyż kolejna część wód opadowych mogłaby zostać przejęta przez system odwodnienia drogi. Nie jest jednak możliwe rozwiązanie tego problemu poprzez działania doraźne – np. utwardzenie drogi materiałem kamiennym bez rozwiązania problemu jej odwodnienia. Takie działanie skutkowałoby zmywaniem nawiezionego na drogę kruszywa na niżej położone tereny posesji, co niewątpliwie byłoby przedmiotem zasadnych wówczas interwencji mieszkańców.

Zgodnie z Pana sugestią przedsięwzięcie obejmujące przebudowę końcowego odcinka ul. Szewskiej, łącznie z jej odwodnieniem, będzie brane pod uwagę przy planowaniu zadań drogowych, należy jednak pamiętać, że potrzeby i oczekiwania w tym zakresie znacznie przekraczają możliwości finansowe gminy i dlatego zrealizowana może być tylko część wnioskowanej inwestycji – czytamy w odpowiedzi jaką przewodniczący Rady Osiedla Piaski – Wojciech Hajduk otrzymał z Urzędu Miasta w Trzebini początkiem marca bieżącego roku.

Ponieważ urzędnicy nie piszą jaka część przebudowy końcowego odcinka ulicy Szewskiej będzie realizowana i kiedy, to też mieszkańcom tego zakątka trzebińskich Piasków pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i liczyć na wyjątkowo skąpe deszcze.

Robert Siwek

Na zdjęciu fragment końcowego odcinka ulicy Szewskiej na Osiedlu Piaski. Stan z dnia 22 marca 2017 roku.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij