Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > W Bolęcinie oczyścili skałkę triasową

W Bolęcinie oczyścili skałkę triasową

Opublikowano:

Staraniem Związku Gmin Jurajskich metodą piaskowania oczyszczona została z graffiti unikatowa skałka triasowa w Bolęcinie. Działanie to było prowadzone w ramach akcji „Czyste Skały 2016”.

– Podczas tegorocznej akcji Związek Gmin Jurajskich wyczyścił już wytypowane skałki w Dolinie Będkowskiej oraz słynną skałę 502 w Jerzmanowicach. Po nich przyszła kolej na bolęcińską ,,basztę” lub ,,zamek”, bo tak nazywają ją mieszkańcy. Podczas nieinwazyjnego piaskowania zniknęły z niej wszelkie graffiti, a skałce, której najbliższe ,,krewniaczki” znajdują się we włoskich Dolomitach, przywrócony został właściwy jej blask – mówi Tomasz Piszczek, trzebiński radny i przedstawiciel Gminy Trzebinia w Związku Gmin Jurajskich, który zabiegał o oczyszczenie skałki triasowej w Bolęcinie. 

Skałka triasowa w Bolęcinie to niezwykle cenny przyrodniczo obiekt, który powstał około 215 milionów lat temu w Triasie na dnie ciepłego, płytkiego morza. Na jego dnie znajdowały się maty glonowe, wyłapujące z wody węglan wapnia. Tak powstała skałka wapienna, w której wnętrzu znajdują się niezliczone pozostałości zwierząt np. takich jak liliowce. Wapień w skale przekształcił się w dolomit diploporowy już w okresie Jury czyli 180 milionów lat temu.  Bolęcińska skałka to prawdziwa ,,kapsuła czasu”,  jedyna taka na terenie naszego kraju. W jej załomach bytują między innymi endemiczne gatunki ślimaków, które już dawno wymarły w innych miejscach.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Zarządowi Związku Gmin Jurajskich za to, że poparł czynem moją inicjatywę oczyszczenia skałki triasowej w Bolęcinie i jednocześnie zaprosić okolicznych mieszkańców oraz turystów do oglądania tego niezwykłego ostańca, z podnóża którego rozciąga się niezrównany widok w kierunku Trzebini, Krzeszowic i Chrzanowa – dodaje Tomasz Piszczek.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij