Niedziela, 19 majaa 2024 | Iwa, Piotra
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z osiedli i sołectw > W Psarach obserwowali Merkurego

W Psarach obserwowali Merkurego

Opublikowano:

Z inicjatywy Stowarzyszenia Nasze Psary w sołectwie tym zorganizowana została publiczna obserwacja bardzo rzadkiego zjawiska astronomicznego, jakim było przejście Merkurego przed tarczą Słońca.


Wydarzenie miało miejsce 9 maja 2016 roku na tzw. obwodnicy Psar. To tutaj miejscowi miłośnicy astronomii – Lucjan Niewiedział i Tomasz Piszczek wystawili swoje teleskopy, umożliwiając wszystkim zainteresowanym, a w szczególności dzieciom, obserwację najważniejszego zjawiska astronomicznego 2016 roku.

– Nasze stanowisko obserwacyjne odwiedziło kilkadziesiąt osób. Oprócz mieszkańców Psar byli również goście z Chrzanowa – Grzegorz, Adam i Justyna, którzy przywieźli ze sobą swój teleskop i w ten sposób urozmaicili naszą obserwację – mówi Tomasz Piszczek, prezes Stowarzyszenia Nasze Psary.

– Merkury powoli przemieszczał się na tle tarczy Słońca. Było ciekawie i wesoło także z tego powodu, że część gości przybyła na obserwację w towarzystwie groźnych, gumowych gadów – dodaje Tomasz Piszczek.

Następny tranzyt Merkurego odbędzie się w listopadzie 2019 roku, a kolejny majowy z szansą na słoneczną pogodę dopiero w 2049 roku. Dlatego ci, którzy nie uczestniczyli w ostatniej obserwacji mogą żałować.

Stowarzyszenie Nasze Psary już zaprasza do wspólnego oglądania ciekawych astronomicznych wydarzeń w przyszłości. Takie obserwacje za sprawą stowarzyszenia są prowadzone w Psarach już od 2008 roku.

Galerię zdjęć z ostatniej obserwacji można zobaczyć na stronie Stowarzyszenia Nasze Psary pod adresem:

http://www.nasze-psary.net/lucjan-niewiedzial-astrofoto-i/923-tranzyt-merkurego-9-5-2016-w-psarach.html

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij