Mieszkańcy Sierszy nie zgodzili się z sugestią Instytutu Pamięci Narodowej i po raz kolejny opowiedzieli się za tym, by nie zmieniać nazwy przebiegającej przez to osiedle ulicy 22 Stycznia.
Przypomnijmy, że Instytut Pamięci Narodowej w piśmie z dnia 19 maja 2017 roku, które zostało przesłane do Urzędu Miasta w Trzebini, zasugerował, by zmienić nazwę sierszańskiej ulicy 22 Stycznia poprzez rozszerzenie jej nazwy na 22 Stycznia 1863 roku.
– Podczas zorganizowanego w tej sprawie zebrania w dniu 14 czerwca 2017 roku mieszkańcy jednogłośnie i stanowczo opowiedzieli się za pozostawieniem dotychczasowego nazewnictwa ulicy i podjęli w tej kwestii stosowną uchwałę – informuje Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.
– Mieszkańcy stoją na stanowisku, że nazwa 22 Stycznia w żaden sposób nie propaguje komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jest zupełnie neutralna, tak jak 365 dat w ciągu roku, jeśli nie zostało do niej dopisane konkretne wydarzenie. Według logiki rozumowania narzucanej mieszkańcom, to każdy mieszkaniec Sierszy i okolic, który urodził się 22 stycznia swoimi urodzinami propaguje komunizm i upamiętnia Armię Czerwoną, przechodzącą przez ten teren, o czym prawie nikt dziś nie pamięta – czytamy w przyjętej przez mieszkańców Sierszy uchwale.
– Proponuje się pozostawić nazwę 22 Stycznia w niezmienionej treści, która upamiętnia dzień i miesiąc wybuchu Powstania Styczniowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu i które zostało ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy w dniu 22 stycznia 1863 roku. Powstanie to było największym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Jak mówi historia, w zrywie tym wzięło udział 25 Włochów i niektórzy z nich są pochowani na cmentarzu w Chrzanowie. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tysięcy ludzi.
Innym dobrym uzasadnieniem dla pozostawienia nazwy 22 Stycznia, które można przyjąć, jest Dzień Dziadka, ustanowiony w celu uhonorowania dziadków, a przypadający właśnie w dniu 22 stycznia – czytamy w dalszej części wspomnianej wcześniej uchwały.
(RS)
Na zdjęciu Willa NOT w Sierszy, w której odbywają się posiedzenia Rady Osiedla Siersza oraz zebrania mieszkańców osiedla.