Sobota, 13 lipca 2024 | Irwina, Margarety
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z osiedli i sołectw > Zacny patron jest, gospodarza brak

Zacny patron jest, gospodarza brak

Opublikowano:

Paweł Jasic – przewodniczący Rady Osiedla Salwator oraz radny Rady Miasta Trzebini po raz kolejny zaapelował do trzebińskich władz miasta o podjęcie działań mających na celu porozumienie się z krakowskim Oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w celu zadbania o przyzwoite utrzymanie Ronda Edwarda Jaworskiego w Trzebini.

– Rondo Podpułkownika Pilota Edwarda Jaworskiego to wizytówka naszego miasta. Zróbmy coś, by ten obiekt drogowy wyglądał przyzwoicie i przynajmniej by był wyplewiony z chwastów, jeśli nikt nie chce tam posadzić kwiatów – apelował podczas ostatniej sesji Rady Miasta Trzebini Paweł Jasic.

W rozmowie z portalem wTrzebini.pl Paweł Jasic stwierdził, że jeśli władze miasta i krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie porozumieją się w kwestii zadbania o rondo, to wspólnie z członkami Rady Osiedla Salwator rozważy możliwość wypielenia chwastów z obiektu w czynie społecznym, gdyż jego zdaniem obecny wygląd ronda jest dla miasta i jego mieszkańców powodem do wstydu.

Przypomnijmy, że jesienią 2015 roku położone w ciągu drogi krajowej nr 79 rondo u zbiegu ulic: Kościuszki, Pułaskiego i Ochronkowej w Trzebini zyskało zacnego patrona. Na wniosek Rady Osiedla Salwator oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej Rada Miasta Trzebini nadała temu obiektowi drogowemu imię podpułkownika pilota Edwarda Jaworskiego.

Urodzony w naszym mieście w 1920 roku Edward Jaworski to szczególna dla Trzebini postać. Od najmłodszych lat pasjonowało go lotnictwo. To sprawiło, że w 1938 roku ukończył kurs pilotów szybowcowych, a na początku 1939 roku trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, gdzie zastała go II wojna światowa. Po przedostaniu się do Anglii służył między innymi w 605 Dywizjonie Myśliwskim RAF. Odbył 300 lotów bojowych oraz pełnił funkcję dowódcy eskadr i oficera operacyjnego. W 1947 roku powrócił do Polski, gdzie spotykał się z szykanami ze strony aparatu władzy. Dziesięć lat później zamieszkał w Zielonej Górze i rozpoczął pracę na stanowisku pilota w lotnictwie sanitarnym. W uznaniu licznych zasług 7 listopada 1997 roku Rada Miasta Trzebini nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebini. Nasz bohater zmarł 26 września 2012 roku.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij