Niedziela, 19 majaa 2024 | Iwa, Piotra
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z osiedli i sołectw > Przywrócą blask skałce triasowej w Bolęcinie

Przywrócą blask skałce triasowej w Bolęcinie

Opublikowano:

Tomasz Piszczek – radny Rady Miasta Trzebini i zarazem przedstawiciel Gminy Trzebinia w Zarządzie Związku Gmin Jurajskich wystąpił z inicjatywą oczyszczenia z graffiti unikalnej skałki triasowej w podtrzebińskim Bolęcinie.


Wniosek w tej sprawie Tomasz Piszczek skierował do Adama Markowskiego – przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Jurajskich z siedzibą w Ogrodzieńcu.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o ujęcie w roku 2016 w budżecie Związku Gmin Jurajskich zadania obejmującego wyczyszczenie i przywrócenie do naturalnego stanu skałki triasowej w Bolęcinie – pisze Tomasz Piszczek.

– Nasza skałka triasowa to prawdziwy unikat. Powstała około 250 milionów lat temu ze szczątków glonów i liliowców, które rzadko tworzyły ostańce. Dodać przy tym należy, że najbliższe ostańce z tego typu materiału znajdują się dopiero we Włoszech, w słynnych Dolomitach – zwraca uwagę Tomasz Piszczek.

Dodajmy, że czyszczenie jurajskich skał z malowideł wykonanych przez wandali Związek Gmin Jurajskich realizuje za pomocą piaskowania lub użycia tzw. suchego lodu, który wyparowuje i nie pozostawia żadnych śladów ingerencji na cennych jurajskich ostańcach.

Robert Siwek

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij