środa, 08 majaa 2024 | Stanisława, Lizy
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Odpust i jubileusz w Sierszy

Odpust i jubileusz w Sierszy

Opublikowano:

W niedzielę 28 sierpnia 2016 roku w Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Trzebini-Sierszy obędzie się uroczystość odpustowa połączona z głównymi obchodami 70-lecia  istnienia miejscowej parafii. Główna Msza Święta rozpocznie się o 11.30.

Parafia Siersza pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny powstała w 1946 roku. Powstanie parafii opóźniła II wojna światowa, ale już w przededniu tej wojny, tj. w 1939 roku były zebrane środki finansowe i materiały budowlane, które niestety zostały skonfiskowane przez Niemców. Według planów z 1939 roku kościół miał być murowany, ale w związku z wykorzystaniem przez hitlerowców zebranego kamienia na budowę dróg, po wojnie udało się wybudować tylko kościół drewniany, do budowy którego użyto drewno z rozbiórki baraków obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W skład parafii Siersza weszły: Siersza, przysiółki Gaj i Piła Myślachowicka, Góry Luszowskie, przysiółek Stara Góra oraz Stara Maszyna. Pierwszym proboszczem parafii Siersza był ksiądz kanonik Michał Migdał.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych ksiądz proboszcz Józef Bendyk przeprowadził remont kościoła: wykonano ocieplenie i otynkowano. Środek kościoła wyłożono drewnem, wykonując również nowe malowidła. W tym też czasie zakupiono nowe organy. Odnowiony kościół został uroczyście poświęcony 29 sierpnia 1971 roku przez księdza kardynała Karola Wojtyłę.

W 1982 roku rozpoczął się nowy etap życia parafii, związany z budową nowego, murowanego kościoła. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz śp. ksiądz kanonik Augustyn Kotyrba. Pozwolenie na budowę nowego kościoła parafia otrzymała 28 maja 1982 roku. Projekt wykonała pani inż. architekt Alfreda Gabryś. Pomysłodawcą kształtu architektonicznego nowego kościoła był ksiądz Augustyn Kotyrba, który zasugerował, aby był on podobny do kościoła, jaki widział w Ziemi Świętej w Betlejem, podczas pielgrzymki. Projekt kościoła został zatwierdzony 11 czerwca 1984 roku przez Urząd Wojewódzki w Katowicach. Od tego momentu rozpoczęto faktyczną budowę kościoła, która trwała do roku 2000.

W czasie prac rozebrano stary, drewniany kościółek i zlikwidowano hałdę, na której on stał. Do października 1986 roku pracami kierował ksiądz kanonik Augustyn Kotyrba. Po Jego nieoczekiwanej śmierci budowę kontynuował obecny ksiądz proboszcz Stanisław Krzysik.

7 listopada 1991 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego, który został wyjęty z Bazyliki na Wawelu i poświęcony w Krakowie 21 czerwca 1983 roku, przez papieża Jana Pawła II. Papież mógł również podziwiać budowę kościoła, gdyż w dniu 14 sierpnia 1991 roku około godz. 16.00 przelatywał helikopterem nad nim, lecąc z Wadowic do Częstochowy na VI Światowy Dzień Młodzieży.

23 września 1995 roku ksiądz biskup Kazimierz Nycz poświęcił dzwony: „Maria” (720 kg), „Święta Barbara” (420 kg) i „Święty Maksymilian” (240 kg). Do nowego kościoła zostały również przeniesione 14-togłosowe organy ze starego kościoła. Poświęcenie kościoła odbyło się w jubileusz 50-lecia istnienia parafii, w dniu 22 września 1996 roku, a dokonał jego ksiądz kardynał Franciszek Macharski. Od tego czasu wszystkie nabożeństwa są już odprawiane w górnej części kościoła.

Uroczystej Konsekracji świątyni dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski w dniu 29 października 2000 roku.

W dniu 27 sierpnia 2006 roku parafia przeżywała jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta odprawiona przez księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Licznie zgromadzeni wierni oraz zaproszeni kapłani wspólnie modlili się o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla parafii na dalsze lata jej istnienia.

W tym roku z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia parafii, Mszę Świętą odpustową odprawią księża Rodacy – ksiądz Krzysztof Gryz, ksiądz Adam Kozłowski, ksiądz Grzegorz Kotarba i ksiądz Józef Sowa, którzy przeżywają 30-tą rocznicę święceń kapłańskich.

Źródło: ISKIERKA nr 33/2016 (738) z dnia 21.VIII.2016 r.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij