środa, 07 grudnia 2022 | Marcina, Ambrożego
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Edukacja i kultura > Rzeźby, medale, rysunki, szkice…

Rzeźby, medale, rysunki, szkice…

Opublikowano:

Przez najbliższy miesiąc w galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini będzie można oglądać rzeźby, medale, rysunki i szkice wykonane przez krakowskiego artystę – Kazimierza Adamskiego.

Wystawa nosi tytuł „Drzewa na wietrze” i ukazuje kilkadziesiąt prac. Jej największym atutem jest możliwość obejrzenia rzeźb i medali odlanych w brązie, w czym specjalizuje się Kazimierz Adamski. Uzupełnieniem ekspozycji są liczne rysunki i szkice krakowskiego artysty, które przedstawiają między innymi: portrety, pejzaże, ptaki, ludzkie postacie, elementy architektury oraz tytułowe drzewa na wietrze.

– Mówiąc o rzeźbie najczęściej mamy na myśli pomniki i popiersia, co kojarzy się nam z czymś ciężkim. Moje prace pokazane na trzebińskiej wystawie to dla odmiany małe formy, które cechuje pewna lekkość, witalność i żywiołowość, co w rzeźbie jest dość trudne do osiągnięcia – tłumaczył publiczności podczas wernisażu Kazimierz Adamski.

– Moja twórczość artystyczna obejmuje również realizację medali i statuetek na potrzeby różnych instytucji. Jedną z najbardziej znanych jest statuetka Stańczyka, którą Gmina Kraków honoruje najbardziej zasłużonych mecenasów kultury. Wiele radości daje mi również rysowanie, szkicowanie i tworzenie ilustracji do książek, co również zostało ukazane na wystawie – dodał Kazimierz Adamski.

– Dziękuję Panu Kazimierzowi Adamskiemu za to, że to krakowska sztuka na najwyższym poziomie mogła zostać zaprezentowana w Trzebini. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta, a zwłaszcza młodzi ludzie, będą mogli zobaczyć coś, co jest najczystszą formą działalności artystycznej w bardzo nietypowym przedsięwzięciu, jakim jest rzeźba odlewana w brązie – podkreślił Karol Mroziewski, inicjator wystawy w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini.

Wystawa została zorganizowana przez Powiatowy Młodzieżowy Domu Kultury w Trzebini oraz Fotoklub Trzebińska Kinematografia. Można ją będzie oglądać przez najbliższy miesiąc za wyjątkiem weekendów.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij