środa, 29 listopadaa 2023 | Błażeja, Saturnina
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Działacze Partii Wolność wysłali PIT w kosmos

Działacze Partii Wolność wysłali PIT w kosmos

Opublikowano:

W sobotnie południe (29.04) na chrzanowskim Placu Tysiąclecia, w sąsiedztwie miejscowego Urzędu Skarbowego, spotkali się działacze Partii Wolność z Ziemi Chrzanowskiej, by wysłać symboliczne zeznanie podatkowe czyli tzw. PIT w kosmos.

Podobne happeningi w związku z przypadającym na 2 maja bieżącego roku ostatecznym terminem składania deklaracji PIT zostały zorganizowane w wielu miastach w Polsce i zdaniem organizatorów miały zwrócić uwagę społeczeństwa na nieefektywność podatku dochodowego. Na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie zebrali się działacze i sympatycy Partii Wolność z okręgu chrzanowskiego, z których większość stanowili mieszkańcy pobliskiej Trzebini.

– Uważamy, że podatek dochodowy jest nieefektywny. Około 80 procent wpływów z tego podatku pochłania jego obsługa przez urzędników, a uzyskiwane z tego podatku przychody są stosunkowo niewielkie, bo stanowią około 15 procent całości budżetu państwa. Przy czym w większości są to pieniądze, które państwo wypłaca samo sobie, ponieważ w znacznej części są to podatki od dochodów pochodzących od pracowników tzw. budżetówki oraz emerytów i rencistów. Ponadto uważamy, że jest to podatek niemoralny, gdyż każe on obywateli za ich pracowitość – mówił podczas happeningu Emil Krawczyk, prezes chrzanowskiego okręgu Partii Wolność.

– Nasz system podatkowy jest trzecim najdroższym na świecie po Japonii i Arabii Saudyjskiej. Uważamy, że zniesienie podatku dochodowego byłoby świetnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki. Każdy obywatel zyskałby przeciętnie około 1000 złotych więcej, a pieniądze te przeznaczone na codzienną konsumpcję napędzałyby produkcję i usługi. Jednocześnie państwo zyskałoby wtedy wyższe wpływy z podatku VAT, co rekompensowałoby budżetowi państwa utracone wpływy z tytułu likwidacji podatku dochodowego – argumentował Emil Krawczyk.

Na zakończenie happeningu działacze Partii Wolność wypuścili w kosmos PIT podpięty do balonków z helem. Deklaracja podatkowa najpierw poszybowała w kierunku pobliskiego Urzędu Skarbowego, a potem zniknęła w przestworzach.

(RS)

Na zdjęciu działacze Partii Wolność podczas happeningu na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie. Od lewej: Dawid Szwagrzyk, Emil Krawczyk, Grzegorz Kumanek i Przemysław Graczyk.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij