W 2019 roku zaostrzeniu ulegają przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Przypomnijmy, że przepisy wspomnianej ustawy weszły w życie z dniem 1 marca 2018 roku, a ograniczenia w zakresie możliwości prowadzenia handlu są wdrażane stopniowo.
O ile w roku 2018 mieliśmy z reguły dwie niedziele handlowe, to już w roku 2019 ustawodawca dopuścił możliwość prowadzenia handlu najczęściej tylko w jedną ostatnią niedzielę miesiąca.
I tak w 2019 roku na niedzielne zakupy będziemy mogli się wybrać: 27 stycznia; 24 lutego; 31 marca; 14 kwietnia (niedziela na tydzień przed Wielkanocą); 28 kwietnia; 26 maja; 30 czerwca; 28 lipca; 25 sierpnia; 27 października; 24 listopada; 15 grudnia (przedostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem); 22 grudnia (ostatnia niedziela przed Bożym Narodzeniem) i 29 grudnia.
W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Zakaz ten obwiązuje również w święta państwowe i kościelne – tj: 22 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny); 1 maja (Święto Pracy); 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja); 20 czerwca (Boże Ciało); 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny); 1 listopada (Wszystkich Świętych); 11 listopada (Święto Niepodległości) oraz 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie).
Ograniczenia nie obejmują jednak wszystkich placówek handlowych. Zakupy będzie można robić między innymi w cukierniach, piekarniach, kwiaciarniach, sklepach z prasą i pamiątkami oraz na stacjach paliw, dworcach i lotniskach. Handlować będą mogły również małe sklepy, w których za ladą staną ich właściciele.
Za łamanie ustawowego zakazu handlu w niedziele i święta grozi kara od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. Z kolei uporczywe lekceważenie przepisów ustawy może skutkować karą ograniczenia wolności.
(RS)
Na zdjęciu fragment pasażu handlowego przy ulicy Kościuszki w Trzebini.