Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Prawie 300 osób skorzystało z izby wytrzeźwień!

Prawie 300 osób skorzystało z izby wytrzeźwień!

Opublikowano:

W 2015 roku 279 nietrzeźwych z terenu Gminy Trzebinia skorzystało ze schronienia w Ośrodku Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych w Jaworznie, który potocznie nazywany jest izbą wytrzeźwień.

W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Trzebinia a Gminą Jaworzno w 2015 roku trzebiński samorząd przekazał na rzecz jaworznickiej izby wytrzeźwień 52 tysiące złotych z tytułu udzielonego schronienia osobom nietrzeźwym z naszej gminy oraz działań profilaktycznych prowadzonych na ich rzecz. Z kolei w roku 2016 Gmina Trzebinia zabezpieczyła na ten cel 54 tysiące złotych.

Jaworznicki ośrodek oprócz udzielania schronienia osobom w stanie nietrzeźwości, prowadzi również zajęcia z podstaw edukacji w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.

– Każdemu pacjentowi po wytrzeźwieniu, opuszczającemu ośrodek, proponuje się rozmowę edukacyjną z terapeutą ds. uzależnień, która ma na celu ukazanie problemu związanego z nadużywaniem alkoholu i jego skutków w związku ze szkodami, jakie alkohol powoduje w ich życiu, środowisku rodzinnym czy też w pracy – mówi Anna Kawala, sekretarz Gminy Trzebinia.

Proponowane jest podjęcie leczenia w swoim miejscu zamieszkania w poradniach odwykowych, wstąpienie do klubów Anonimowego Alkoholika lub podjęcie terapii w innego rodzaju placówkach.

– Część pacjentów jest zainteresowanych rozmową ze specjalistą ds. uzależnień i podczas rozmowy deklaruje chęć podjęcia terapii. Jednak większość osób jest w stanie zaawansowanej choroby alkoholowej, stąd wysłuchują jedynie uwag dotyczących uzależnienia i na tym ich zainteresowanie tematem się kończy. Nie wynika to jednak z ich złej woli, ale z takiego etapu choroby alkoholowej, w którym nie zdają sobie sprawy z potrzeby podjęcia działań zmierzających do leczenia i w konsekwencji do zaprzestania picia – dodaje sekretarz Anna Kawala.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij