W 2015 roku 279 nietrzeźwych z terenu Gminy Trzebinia skorzystało ze schronienia w Ośrodku Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych w Jaworznie, który potocznie nazywany jest izbą wytrzeźwień.
W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Trzebinia a Gminą Jaworzno w 2015 roku trzebiński samorząd przekazał na rzecz jaworznickiej izby wytrzeźwień 52 tysiące złotych z tytułu udzielonego schronienia osobom nietrzeźwym z naszej gminy oraz działań profilaktycznych prowadzonych na ich rzecz. Z kolei w roku 2016 Gmina Trzebinia zabezpieczyła na ten cel 54 tysiące złotych.
Jaworznicki ośrodek oprócz udzielania schronienia osobom w stanie nietrzeźwości, prowadzi również zajęcia z podstaw edukacji w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych.
– Każdemu pacjentowi po wytrzeźwieniu, opuszczającemu ośrodek, proponuje się rozmowę edukacyjną z terapeutą ds. uzależnień, która ma na celu ukazanie problemu związanego z nadużywaniem alkoholu i jego skutków w związku ze szkodami, jakie alkohol powoduje w ich życiu, środowisku rodzinnym czy też w pracy – mówi Anna Kawala, sekretarz Gminy Trzebinia.
Proponowane jest podjęcie leczenia w swoim miejscu zamieszkania w poradniach odwykowych, wstąpienie do klubów Anonimowego Alkoholika lub podjęcie terapii w innego rodzaju placówkach.
– Część pacjentów jest zainteresowanych rozmową ze specjalistą ds. uzależnień i podczas rozmowy deklaruje chęć podjęcia terapii. Jednak większość osób jest w stanie zaawansowanej choroby alkoholowej, stąd wysłuchują jedynie uwag dotyczących uzależnienia i na tym ich zainteresowanie tematem się kończy. Nie wynika to jednak z ich złej woli, ale z takiego etapu choroby alkoholowej, w którym nie zdają sobie sprawy z potrzeby podjęcia działań zmierzających do leczenia i w konsekwencji do zaprzestania picia – dodaje sekretarz Anna Kawala.
(RS)