Poniedziałek, 20 majaa 2024 | Bazylego, Bernardyna
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Z małego ogniska spory pożar

Z małego ogniska spory pożar

Opublikowano:

Do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia z ogniska rozpalonego na jednej z posesji doszło ostatnio w trzebińskim sołectwie Bolęcin.


Zdarzenie miało miejsce 9 kwietnia 2018 roku. Wtedy to starsza kobieta podczas prowadzenia prac porządkowych na terenie swojej posesji w Bolęcinie rozpaliła ognisko, od którego doszło do rozprzestrzenienia się ognia zarówno na terenie wspomnianej posesji jak i na pobliskie nieużytki rolne.

W wyniku zdarzenia spaleniu uległa szopa narzędziowa i kilka arów nieużytków. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Z kolei dwa dni wcześniej nieustalony sprawca dokonał podpalenia traw i nieużytków rolnych w dwóch miejscach na terenie pobliskiego Chrzanowa. Ogień mocno rozprzestrzenił się w wyniku czego spaleniu uległy 2 hektary łąk oraz hektar lasu należący do osoby prywatnej.

– W myśl polskiego prawa wypalanie traw to czyn zabroniony i ścigany karnie. Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Łamanie tego zakazu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny – przypomina Katarzyna Dąbkowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

– Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, to wówczas grożąca kara będzie znacząco wyższa. Zgodnie z zapisami Kodeksu Karnego za spowodowanie pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo powodującego straty w mieniu w wielkich rozmiarach grozi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności – przestrzega Katarzyna Dąbkowska.

(RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij