Piątek, 19 kwietnia 2024 | Adolfa, Tymona
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Zadbajmy o rondo Edwarda Jaworskiego

Zadbajmy o rondo Edwarda Jaworskiego

Opublikowano:

Paweł Jasic – przewodniczący Rady Osiedla Salwator i zarazem trzebiński radny zaapelował do burmistrza Trzebini – Adama Adamczyka o właściwe utrzymanie ronda u zbiegu ulic: Kościuszki, Pułaskiego i Ochronkowej w Trzebini.

– Chciałbym zaapelować o podjęcie działań zmierzających do utrzymania w należytym stanie w 2016 roku ronda imienia Edwarda Jaworskiego, by nie doszło do takiej sytuacji, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, gdy wiosną porosło ono chwastami. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby porozumienie się z zarządcą drogi krajowej i podzielenie kosztami jego utrzymania po połowie – zasugerował podczas ostatniej sesji rady Paweł Jasic.

W roku 2014 o wspomniane rondo zadbała Gmina Trzebinia i było ono wówczas prawdziwą wizytówką naszego miasta, widoczną każdego dnia dla wielu tysięcy osób przejeżdżających przez Trzebinię drogą krajową. Z kolei w roku 2015 nowe władze naszego miasta na pewien czas zaprzestały jakichkolwiek prac związanych z utrzymaniem wspomnianego ronda i w efekcie na przełomie maja i czerwca zarosło ono ogromnymi chwastami, co bynajmniej nie było dla mieszkańców Trzebini powodem do dumy.

Dodać należy, że jesienią 2015 roku rondo u zbiegu ulic: Kościuszki, Pułaskiego i Ochronkowej w Trzebini zyskało zacnego patrona. Na wniosek Rady Osiedla Salwator oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej Rada Miasta Trzebini nadała temu obiektowi drogowemu imię podpułkownika pilota Edwarda Jaworskiego.

Urodzony w naszym mieście w 1920 roku Edward Jaworski to szczególna dla Trzebini postać. Od najmłodszych lat pasjonowało go lotnictwo. To sprawiło, że w 1938 roku ukończył kurs pilotów szybowcowych, a na początku 1939 roku trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, gdzie zastała go II wojna światowa. Po przedostaniu się do Anglii służył między innymi w 605 Dywizjonie Myśliwskim RAF. Odbył 300 lotów bojowych oraz pełnił funkcję dowódcy eskadr i oficera operacyjnego. W 1947 roku powrócił do Polski, gdzie spotykał się z szykanami ze strony aparatu władzy. Dziesięć lat później zamieszkał w Zielonej Górze i rozpoczął pracę na stanowisku pilota w lotnictwie sanitarnym. W uznaniu licznych zasług 7 listopada 1997 roku Rada Miasta Trzebini nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Trzebini. Nasz bohater zmarł 26 września 2012 roku.

A skoro rondo nosi imię tak znamienitej dla Trzebini postaci, to tym bardziej wypada o nie zadbać.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij