Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Bociany w Pile Kościeleckiej były od zawsze

Bociany w Pile Kościeleckiej były od zawsze

Opublikowano:

Trzebinia ma swoją parę bocianów. Te piękne ptaki mieszkają sobie na słupie energetycznym nad rozlewiskiem Chechła w jednym z najmniejszych trzebińskich sołectw – w Pile Kościeleckiej.

– Bociany były u nas od zawsze. Najstarsi mieszkańcy naszej wsi mówią, że widziano je u nas jeszcze przed pierwszą wojną światową. Zdarzały się lata, że do nas nie przylatywały, ale potem wracały i tak jest do dziś, z czego wszyscy się cieszą – mówi Kazimierz Ludwikowski, sołtys Piły Kościeleckiej.

Bocianie gniazdo w Pile Kościeleckiej znajduje się na specjalnej platformie zbudowanej przed laty przez energetyków na słupie elektrycznym przy skrzyżowaniu ulic: Trzebińskiej i Chrzanowskiej. W pobliżu wije się i rozlewa potok Chechło, co sprawia, że ptaki mają gdzie zdobyć pokarm dla siebie i swojego potomstwa.

Para bocianów, która przyleciała do Piły Kościeleckiej wiosną wychowała na trzebińskiej ziemi dwoje potomków. Młode boćki już mocno wyrosły i obecnie są niewiele mniejsze od swoich rodziców.

Bocianią rodzinę można spokojnie obserwować z ławek przy położnej w pobliżu odnowionej kapliczce przy ulicy Trzebińskiej.

– Zdarza się, że bociany „lądują” na dachach i kominach pobliskich domów, ale ludzie nie mają tego ptakom za złe i traktują je z prawdziwą sympatią – zauważa sołtys Kazimierz Ludwikowski.

Nic dziwnego, że mieszkańcy Piły Kościeleckiej lubią bociany. Waszak zwiastują one nadejście wiosny, symbolizują płodność i pobudzenie sił witalnych do życia.

– Nasza wieś nie jest wielka, ale ma tendencje do rozwoju, bo wiele osób chętnie się u nas osiedla i buduje nowe domy. Dlatego niech te piękne ptaki przylatują do nas co roku i niech staną się symbolem rozwoju naszej miejscowości – konkluduje sołtys Kazimierz Ludwikowski.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij