Poniedziałek, 24 czerwca 2024 | Jana, Danuty
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Muflony polubiły okolice Psar

Muflony polubiły okolice Psar

Opublikowano:

Od jesieni 2015 roku w okolicach Psar można zaobserwować rzadko spotykane, ale bardzo piękne dzikie zwierzęta, jakimi są muflony czyli owce górskie.

– Zwierzęta te są dość płochliwe, dlatego na psarskich łąkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lasów można je zobaczyć niemal wyłącznie wczesnym rankiem lub wieczorem – mówi Tomasz Piszczek, mieszkaniec Psar, który tutejsze muflony widział już wielokrotnie.

Muflony pochodzą z Korsyki i Sardynii. Początkiem XX wieku sprowadzono je w Sudety i to właśnie w tamtejszych okolicach można je najczęściej spotkać w naszym kraju.

Zwierzęta są mniejsze od tradycyjnej owcy domowej, a szczególnie wyróżniają się samce zwane trykami, które posiadają piękne, zaokrąglone rogi.

W niewielkim stadzie, które niespełna dwa lata temu przywędrowało w rejon Trzebini i zadomowiło się w pobliżu Psar w ubiegłym roku przyszły na świat trzy młode i aktualnie stado liczy już dziewięć sztuk.

– Wszystko wskazuje na to, że psarskie stado muflonów w niedługim czasie znów ulegnie powiększeniu, gdyż jedna z samic jest w wyraźnej ciąży – dodaje Tomasz Piszczek, który na zwierzęta natknął się w ostatnich dniach.

Mieszkańcy Trzebini i Psar mogą być dumni, że te rzadko spotykane zwierzęta wybrały na swoje siedlisko nasze okolice. Tym bardziej, że pogłowie muflonów w Polsce szacuje się na mniej niż dwieście sztuk.

Robert Siwek

Na zdjęciu stadko psarskich muflonów uchwycone w obiektywie aparatu fotograficznego przez Tomasza Piszczka.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij