Sobota, 15 czerwca 2024 | Jolanty, Wita
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Pod Czyżówką budują obwodnicę

Pod Czyżówką budują obwodnicę

Opublikowano:

Trwają prace przy budowie drogi gminnej obok Elektrowni Siersza, która będzie pełnić funkcję obwodnicy dla najmniejszego trzebińskiego sołectwa – Czyżówki.

Realizacją zadania na zlecenie Gminy Trzebinia zajmuje się wyłoniona w postępowaniu przetargowym spółka Berger Bau Polska z Wrocławia.

Koszt inwestycji to 2.049.519 złotych. Przy czym Gmina Trzebinia wystarała się o dofinansowanie połowy kosztów tego zadania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019.

Ponadto zadanie zostanie dofinansowane przez Powiat Chrzanowski w wysokości do 51 procent kosztów udziału własnego gminy.

Budowana obwodnica będzie miała ponad 1115 metrów długości, a szerokość jezdni wyniesie około 5,5 metra.

Zakres robót budowlanych obejmuje między innymi: budowę przepustu nad potokiem Kozi Bród, budowę odwodnienia w postaci rowów i studni chłonnych, wykonanie wykopów i nasypów, przebudowę skrzyżowań budowanej drogi z drogą powiatową Bukowno – Czyżówka – Płoki – Lgota i drogą powiatową Piła Myślachowicka – Czyżówka, wykonanie konstrukcji drogi i nawierzchni, zabudowę barier drogowych i wykonanie oznakowania.

Nowa droga ma być gotowa jesienią 2016 roku.

– Ta obwodnica jest nam bardzo potrzebna, gdyż dotychczasowa drogowa prowadząca przez środek naszej wsi jest wąska, nie ma chodników, nie ma też poboczy, a rosnący na niej z roku na rok ruch samochodowy stwarza coraz większe zagrożenie dla pieszych, a zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do naszej szkoły – mówi Halina Henc, sołtyska Czyżówki, która zabiegała o realizację tej inwestycji.

– Ponadto przed wieloma laty, gdy ruch samochodowy w Czyżówce był niewielki, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi ludzie pobudowali domy. Obecnie, gdy drogą tą poruszają się ciężkie samochody, to wywołują one wstrząsy i we wspomnianych domach pękają od tego ściany, a nie każdego stać na kosztowne remonty – dodaje Halina Henc.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij