Poniedziałek, 20 majaa 2024 | Bazylego, Bernardyna
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Turysta lepiej pozna Ostrą Górę

Turysta lepiej pozna Ostrą Górę

Opublikowano:

W położonym pomiędzy Myślachowicami a Psarami Rezerwacie Ostra Góra zamontowane zostały dwie tablice informacyjne dla turystów, którzy zechcą odwiedzić ten niezwykle ciekawy pod względem przyrodniczym zakątek trzebińskiej ziemi.

Tablice wykonało i ustawiło Nadleśnictwo Chrzanów, o co od dłuższego czasu zabiegał Tomasz Piszczek, radny z Psar i zarazem przedstawiciel Gminy Trzebinia w Związku Gmin Jurajskich.

Na tablicach znajduje się opis Rezerwatu Ostra Góra oraz jego kolorowe fotografie. Są również informacje dla turystów, jak należy się zachować się podczas zwiedzania rezerwatu.

Przypomnijmy, że dzięki staraniom Tomasza Piszczka jesienią 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na własny koszt wymieniła czerwone tablice z orłem i napisem „REZERWAT PRZYRODY OSTRA GÓRA”. Z kolei początkiem 2016 roku przy drodze z Myślachowic do Psar Gmina Trzebinia ustawiła znak informujący o kierunku dojścia do rezerwatu.

– Chciałbym, by w przyszłości przy rezerwacie zbudowana została wiata dla turystów, gdzie mogli odpocząć czy schować się przed deszczem. Trzeba by również pomyśleć o wykonaniu w pobliżu małego parkingu dla zmotoryzowanych – snuje dalsze plany Tomasz Piszczek.

Rezerwat Przyrody „Ostra Góra” został ustanowiony w 1959 roku w celu ochrony unikalnej buczyny karpackiej, która porasta szczyt wzgórza pomiędzy Myślachowicami i Psarami. Obejmuje ponad 7 hektarów. Najstarsze z rosnących w nim buków liczą około 250 lat. W rezerwacie występuje aż piętnaście gatunków roślin chronionych, a ze zwierząt można w nim zaobserwować dziki, jelenie, sarny, zające, lisy, kuropatwy, bażanty, jaszczurki, węże i ponad dwadzieścia gatunków ptaków. Dużą ciekawostką tego miejsca są ruiny tzw. „owczarni”, które nigdy nie zostały przebadane pod względem archeologicznym.

Robert SIWEK

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij