Wtorek, 30 kwietnia 2024 | Katarzyny, Mariana
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > W Sierszy bronią ulicy 22 Stycznia

W Sierszy bronią ulicy 22 Stycznia

Opublikowano:

Mieszkańcy Sierszy nie zgodzili się z sugestią Instytutu Pamięci Narodowej i po raz kolejny opowiedzieli się za tym, by nie zmieniać nazwy przebiegającej przez to osiedle ulicy 22 Stycznia.

Przypomnijmy, że Instytut Pamięci Narodowej w piśmie z dnia 19 maja 2017 roku, które zostało przesłane do Urzędu Miasta w Trzebini, zasugerował, by zmienić nazwę sierszańskiej ulicy 22 Stycznia poprzez rozszerzenie jej nazwy na 22 Stycznia 1863 roku.

– Podczas zorganizowanego w tej sprawie zebrania w dniu 14 czerwca 2017 roku mieszkańcy jednogłośnie i stanowczo opowiedzieli się za pozostawieniem dotychczasowego nazewnictwa ulicy i podjęli w tej kwestii stosowną uchwałę – informuje Marian Kokoszka, przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

– Mieszkańcy stoją na stanowisku, że nazwa 22 Stycznia w żaden sposób nie propaguje komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jest zupełnie neutralna, tak jak 365 dat w ciągu roku, jeśli nie zostało do niej dopisane konkretne wydarzenie. Według logiki rozumowania narzucanej mieszkańcom, to każdy mieszkaniec Sierszy i okolic, który urodził się 22 stycznia swoimi urodzinami propaguje komunizm i upamiętnia Armię Czerwoną, przechodzącą przez ten teren, o czym prawie nikt dziś nie pamięta – czytamy w przyjętej przez mieszkańców Sierszy uchwale.

– Proponuje się pozostawić nazwę 22 Stycznia w niezmienionej treści, która upamiętnia dzień i miesiąc wybuchu Powstania Styczniowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu i które zostało ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy w dniu 22 stycznia 1863 roku. Powstanie to było największym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Jak mówi historia, w zrywie tym wzięło udział 25 Włochów i niektórzy z nich są pochowani na cmentarzu w Chrzanowie. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tysięcy ludzi.

Innym dobrym uzasadnieniem dla pozostawienia nazwy 22 Stycznia, które można przyjąć, jest Dzień Dziadka, ustanowiony w celu uhonorowania dziadków, a przypadający właśnie w dniu 22 stycznia – czytamy w dalszej części wspomnianej wcześniej uchwały.

(RS)

Na zdjęciu Willa NOT w Sierszy, w której odbywają się posiedzenia Rady Osiedla Siersza oraz zebrania mieszkańców osiedla.

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij