Piątek, 01 marca 2024 | Antoniego, Radosława
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Nowa kopalnia coraz bliżej

Nowa kopalnia coraz bliżej

Opublikowano:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji pod nazwą budowa Zakładu Górniczego „Mariola 1” oraz eksploatacja węgla kamiennego ze złoża „Siersza 2”.


Z wnioskiem o wszczęcie postępowania w tej sprawie wystąpiła spółka Carbon Investment z siedzibą w Jaworznie, w której sto procent udziałów posiada australijska firma górnicza Balamara Resources Limited.

Złoże „Siersza 2”, z którego eksploatację węgla energetycznego chce sfinansować australijski inwestor, obejmuje obszar ponad 13 km2 i rozciąga się od północno-zachodniej części Osiedla Siersza w Gminie Trzebinia po Ciężkowice w Gminie Jaworzno.

Zasobność złoża, którego większa i nie naruszona dotychczas część znajduje się po stronie Jaworzna, jest szacowana na blisko 40 mln ton węgla energetycznego.

Według danych upublicznionych przez inwestora budowa nowoczesnej kopalni będzie kosztować około 550 mln zł. Szacunkowa żywotność zakładu jest liczona na 15 lat przy rocznej produkcji węgla na poziomie około 2,5 mln ton. Inwestor jest przekonany, że projekt przyniesie wymierne korzyści, gdyż jest oparty na solidnych podstawach ekonomicznych.

Na zatrudnienie w nowym zakładzie górniczym będzie mogło liczyć od 1000 do 1200 osób.

Przypomnijmy, że kopalnia „Mariola 1” miała powstać na terenie dawnej piaskowni KWK „Siersza” w granicach Gminy Trzebinia, o co bardzo zabiegał poprzedni burmistrz Trzebini – Stanisław Szczurek. Dzięki takiej inwestycji gmina mogłaby liczyć na wielomilionowe wpływy podatkowe do budżetu przez kilkanaście lat istnienia zakładu.

W lipcu 2014 roku Rada Miasta Trzebini podjęła nawet uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w celu umożliwienia inwestorowi ulokowania przyszłego zakładu właśnie na terenie Gminy Trzebinia. Inwestor zmienił jednak w ostatnich miesiącach swoje plany i postanowił, że nową kopalnię zbuduje po stronie Jaworzna, aczkolwiek tuż przy granicy z Trzebinią.

Robert Siwek

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij