Czwartek, 21 września 2023 | Jonasza, Mateusza
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > OSP w Myślachowicach ma już 70 lat!

OSP w Myślachowicach ma już 70 lat!

Opublikowano:
Tagi: osp, zbigniew duda,

Nowy, piękny i reprezentacyjny sztandar otrzymali od lokalnej społeczności druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślachowicach na jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia swej jednostki.


Jubileuszowa uroczystość odbyła się 19 września 2015 roku. Rozpoczęła ją Msza Święta, odprawiona w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Myślachowicach przez księdza proboszcza Artura Chrostka i kapelana OSP – księdza Rafała Ryczka, który poświęcił nowy sztandar myślachowickich strażaków.

Ochotnicza Straż Pożarna w Myślachowicach powstała w 1945 roku z inicjatywy Filipa Zająca i Stanisława Wocha. Pierwszy z nich pełnił funkcję prezesa, a drugi był naczelnikiem. Warto wspomnieć, że pierwszymi członkami jednostki byli: Alojzy Rejdych, Bronisław Rejdych, Marian Zając, Zdzisław Wojas, Władysław Pabis, Marian Molenda, Jan Pająk, Teofil Wacławek, Franciszek Daniel, Marian Cieśluk i Bolesław Drozd.

Dzisiaj jednostka liczy około 60 druhów. Ponadto posiada kilkunastoosobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, w której skład wchodzą zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Druhowie do dyspozycji mają trzy wozy strażackie: lekki „Fiat Ducato”, średni wóz bojowy „Star 244” oraz ciężki samochód pożarniczy „Jelcz 422”.

OSP Myślachowice należy do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego i jest jedną z najbardziej mobilnych jednostek w Gminie Trzebinia. W 2012 roku odnotowała 112 wyjazdów do akcji ratowniczych, w roku 2013 – 110 wyjazdów, w roku 2014 – 129 wyjazdów, a w roku 2015 już ponad 200 wyjazdów.

Aktualnie prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślachowicach jest Aleksander Kaim, a funkcję naczelnika sprawuje Aleksander Mierniczek. W skład zarządu jednostki wchodzą: Łukasz Marcela – zastępca naczelnika, Marcin Lasoń – skarbnik, Tomasz Gajek – sekretarz, Henryk Zając – gospodarz oraz Zdzisława Radosz, Kacper Nowakowski i Konrad Ćwikła – członkowie. Z kolei Komisję Rewizyjna tworzą druhowie: Jacek Woch – przewodniczący, Tadeusz Furman – zastępca przewodniczącego i Wiesław Drabik – sekretarz.

W trakcie uroczystości przekazania nowego sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślachowicach pod adresem miejscowych druhów padło wiele podziękowań za ich długoletnią służbę na rzecz lokalnej społeczności oraz życzeń na kolejne lata.

– Życzę wam, by wasza trudna i odpowiedzialna ochotnicza służba dawała wam wiele osobistej satysfakcji. A nagrodą za wasz trud niech będzie wszelka pomyślność w życiu osobistym oraz uśmiech, życzliwość i szacunek od ludzi, których ratujecie i którym pomagacie w trudnych sytuacjach. Wszystkiego dobrego na następne lata – powiedział Zbigniew Duda, komendant Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Chrzanowie.

 

– Ten sztandar, który dzisiaj otrzymaliście, to wielki pokłon dla waszych poprzedników i dla was za wieloletnią służbę społeczeństwu. Jako komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie pragnę serdecznie podziękować druhom z waszej jednostki za wielką pomoc, jaką od was otrzymujemy w trudnym ratowniczym fachu. Życzę wam przede wszystkim zdrowia, byście mogli doczekać kolejnych tak pięknych jubileuszy, jak obchodzone właśnie siedemdziesięciolecie waszej jednostki – mówił z kolei brygadier Marek Bębenek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

 

– W imieniu wszystkich druhów pragnę serdecznie podziękować fundatorom naszego nowego, pięknego i reprezentacyjnego sztandaru. Ten sztandar jest dla nas miarą wielkiego zaufania, jakim na co dzień obdarza nas lokalna społeczność. Jest to również symboliczna nagroda za strażackie oddanie i poświecenie – podsumował wzruszony Aleksander Kaim, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślachowicach.

Uroczystość stała się okazją do uhonorowania wyróżniających się druhów medalami i odznakami. Złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: Tomasz Gajek, Wiesław Drabik i Zbigniew Ćwikła. Srebrne medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Grzegorz Marchewka, Marcin Baster i Adam Wojdyła. Brązowymi medalami za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali: Grzegorz Kurcz, Kacper Nowakowski, Łukasz Drabik, Piotr Mierniczek i Mateusz Marchewka. Z kolei druh Grzegorz Mierniczek został wyróżniony odznaką wzorowego strażaka.

Ponadto brązowymi odznakami dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych uhonorowano: Tomasza Kosobudzkiego, Magdalenę Kosobudzką, Katarzynę Gędoś, Annę Karelus, Patrycję Matras, Justynę Szklarczyk, Patrycję Cyran, Mateusza Jedynaka, Filipa Babiucha i Michała Cyrana.

 

Tekst i zdjęcia: Robert Siwek

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij