Czwartek, 21 września 2023 | Jonasza, Mateusza
Jesteś tutaj: wTrzebini.pl > Fakty i wydarzenia > Zimą zwracajmy uwagę na bezdomnych i samotnych

Zimą zwracajmy uwagę na bezdomnych i samotnych

Opublikowano:
Tagi: bezdomni, policja, zima,

Policjanci z gmin powiatu chrzanowskiego rozpoczęli działania pod kryptonimem „Zima 2015-2016”. Głównym celem tej akcji jest przeciwdziałanie zjawiskom bezdomności, zapobieganie przypadkom zamarznięć i odmrożeń, szczególnie wśród osób bezdomnych, samotnych i chorych.

Niska temperatura stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i nietrzeźwych. Każdego roku na terenie całego kraju odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu.

W trakcie akcji „Zima 2015-2016” Policja będzie podejmowała szereg działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków zjawiska bezdomności, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji mogących powodować ewentualne zamarźnięcie osoby bezdomnej.

Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń policjanci będą zwracać uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne jak: klatki schodowe, opuszczone budynki i obiekty poprzemysłowe czy altany działkowe. Odnalezionym osobom proponować będą schronienie w noclegowni lub ogrzewalni.

Ponadto podczas służby funkcjonariusze Policji będą zwracać uwagę na przystanki, dworce autobusowe i kolejowe, gdzie mogą znajdować się śpiące osoby nietrzeźwe.

Nie tylko bezdomni narażeni są na wychłodzenie organizmu. Do grona tych osób zaliczyć trzeba również osoby samotnie zamieszkujące i bezradne. Dlatego funkcjonariusze policji będą podejmować również działania o charakterze profilaktycznym i informacyjnym, w celu wyeliminowania tego typu zdarzeń.

Chrzanowska Policja zwraca się z apelem do mieszkańców całego powiatu o to, by nie ignorować przypadków napotkania osób znajdujących się w sytuacji zagrażających ich życiu. Nie bójmy się reagować bez względu na to, czy napotkana osoba to bezdomny, czy osoba znajdująca się w stanie upojenia alkoholowego. Zwracajmy także uwagę na osoby starsze i samotne, które z trudnością radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a dla których nawet zwykłe wyjście na zakupy może zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy. Wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 lub numer policyjny 997.

(KPP Chrzanów, RS)

drukuj

Pogoda w Trzebini

PZU Agent
Zamów reklamę 368x180

Ostatnie komentarze

Zamów reklamę 368x180

Waszym zdaniem

Jak oceniasz ofertę kulturalną Gminy Trzebinia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180
Zamów reklamę 368x180

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij